Друга консисторія Папи Лева XIV: Попереду суперечки
Друга консисторія кардиналів, яку скликає Лев XIV, відбудеться в Римі з 26 по 29 червня. Серед основних тем – теорія справедливої війни та синодальність.
Перша консисторія Лева XIV відбулася в січні 2026 року. Це була радше вступна зустріч між Папою та кардиналами. Підсумки, представлені деякими кардиналами після зустрічі, були загалом позитивними, хоча ніхто не представив жодних конкретних висновків консисторії.
Друга зустріч, яка відбудеться в червні, може мати інший, більш конкретний характер. Святіший Отець хоче обговорити з кардиналами три основні теми: по-перше, глобальну ситуацію в контексті функціонування Католицької Церкви; по-друге, енцикліку «Magnifica Humanitas» про соціальне вчення Церкви в контексті нових технологій; по-третє, Синод про синодальність. Щодо міжнародної ситуації, важко дійти якихось твердих висновків – тема занадто широка та занадто незалежна від Церкви. Цілком імовірно, що консисторія обмежиться наголошенням ролі Церкви як будівничої миру та братерства.
Теорія справедливої війни
Щодо другого питання, то все теоретично вже викладено в самій енцикліці, яка є надзвичайно вичерпним документом. Як оголосив декан Колегії кардиналів Джованні Баттіста Ре, кардинали обговорять один конкретний пункт, а саме теорію справедливої війни. В енцикліці «Magnifica Humanitas» Лев XIV заявив, що Католицька Церква «підтверджує подолання теорії справедливої війни», оскільки вона «занадто часто використовувалася для виправдання будь-якої війни». Водночас Папа наголосив, що право «на законну оборону, як розуміється в найвужчому сенсі», залишається незмінним. Кардинали мають розглянути, як ставитись до питання військових дій у Церкві сьогодні, в контексті відходу від теорії справедливої війни.
Синод про синодальність
Третя тема видається найцікавішою, оскільки вона викликає значну поляризацію всередині вселенської Церкви. Синод про синодальність розпочався у 2021 році за розпорядженням Папи Франциска. Його перший етап завершився восени 2024 року публікацією «Заключного документа», який Папа включив до звичайного Учительського вчення Церкви. Відтоді триває масштабна підготовка до наступних синодальних засідань. Очікується, що вони завершаться безпрецедентною Церковною Асамблеєю восени 2028 року.
В останні місяці Генеральний секретаріат Синоду єпископів, що базується у Ватикані, опублікував низку робочих документів, присвячених конкретним питанням, таким як роль жінок у Церкві, ставлення Церкви до ЛГБТК+ та метод обрання єпископів. Деякі уривки з цих документів викликали жваві дискусії. Це стосується, зокрема, питання ЛГБТ, яке було представлено в робочому документі у ліберальному ключі. Очікується, що відлуння цієї дискусії також пролунає на майбутній консисторії.
Як заявив кардинал Джованні Баттіста Ре, синодальні питання будуть розглянуті на консисторії у два етапи. Спочатку Ватикан представить кардиналам графік синодальних заходів на наступні роки. Після цього буде можлива вільна дискусія між кардиналами за участю Папи. Кардиналам буде дозволено висловити свої погляди, маючи три хвилини для виступу. Хоча це не дає можливості для ґрунтовного обговорення, проте дозволяє їм окреслити власні позиції та висвітлити конкретні питання.
Обговорення літургії не буде
Кардинал зазначає, що кардинали не обговорюватимуть літургію. Ще наприкінці 2025 року італійські ЗМІ припускали, що однією з тем попередньої консисторії, у січні, буде питання Святої Літургії. Метою було б виробити modus vivendi між прихильниками традиційної літургії (так званої Тридентської Меси) та реформованої літургії (Novus Ordo Missae). Папа залишив кардиналам право вирішувати, які теми вони хотіли б розглянути; літургія не була серед них. Для червневої консисторії теми були визначені зверху, і літургія не була серед них.
Схоже, що Папа Лев XIV хоче розглянути це питання самостійно — або взагалі не розглядати його, залишаючи статус-кво недоторканим. На нещодавній середовій катехизі Святіший Отець говорив про соборову конституцію «Sacrosanctum concilium», яка стала основою для подальшої літургійної реформи. У катехизі він закликав до дотримання літургійних правил та турботи про гідність Святої Літургії. Однак він жодним чином не натякав на бажання переглянути реформу.
Це небажання переглядати Novus Ordo Missae може випливати з усвідомлення того, що проблема є статистично маргінальною – Тридентська Меса цікавить відносно невелику групу католиків у кількох країнах глобального Заходу, особливо у Франції та Сполучених Штатах. Це не загальноцерковна проблема, яка майже не викликає інтересу в країнах глобального Півдня.
Можливо, Лев XIV готує нові рекомендації щодо Тридентської Меси, які можуть бути опубліковані в липні – приблизно на п’яту річницю motu proprio Франциска «Traditionis custodes». Традиціоналістські кола сподіваються, що Святіший Отець послабить обмеження, встановлені аргентинським папою, зокрема ті, що стосуються процедури отримання дозволу на проведення Тридентської Меси в парафіяльних церквах. Однак до ЗМІ поки що не дійшло жодних витоків інформації, які б свідчили про те, що Лев XIV насправді має намір щось зробити з цього питання, інформує pch24.pl.