Папа Франциск про священну музику і літургійний спів
  • Нед, 05/03/2017 - 12:35

Священна музика покликана передавати красу Бога, тому неприпустимо ставитися до неї поверхово.

Папа Франциск підкреслив цю думку в промові до учасників Міжнародного симпозіуму по священній музиці, організованого Папською радою з питань культури і Конгрегацією з питань католицької освіти. Церква, зазначив Святий Отець, повинна берегти спадщину минулого, але в той же час сприяти укоріненню священної музики в сучасному контексті. Духовна музика допомагає віруючим долучитися до Божественної таємниці, споглядати її і осягати її сенс.

У своїй промові Папа послався на керівництво «Musicam sacram», видане 50 років тому. Святий Отець нагадав повчання Другого Ватиканського собору про те, що віруючі повинні повністю розуміти мову літургії. Щодо духовної музики та літургійного співу Церква наділена подвійним завданням: по-перше, берегти і цінувати різноманітну спадщину минулого, «врівноважено використовуючи його в сьогоденні і уникаючи ризику ностальгічного чи археологічного погляду»; по-друге, сприяти абсолютній інкультурації священної музики і літургійного співу в художній і музичній мові сучасності, так щоб вони втілювали і тлумачили Слово Боже у співах, звуках і співзвуччях, змушуючи тремтіти серце сучасників і створюючи певну емоційну атмосферу, яка налаштовує на віру і спонукає прийняти чинену таємницю і повністю брати в ній участь».

Безумовно, додав Папа, «зустріч з сучасністю і вживання розмовних мов в літургії спричинила за собою проблему музичної мови, форми і жанрів». «Траплялося, що брала гору певна посередність, поверховість і пересічність на шкоду красі і насиченості літургійного дійства. Тому представники цієї області, музиканти і композитори, диригенти та півчі на церковних хорах, літургійні асистенти можуть внести цінний внесок в оновлення, особливо якісне, священної музики і літургійного співу».

Папа підкреслив необхідність «належної музичної підготовки, у тому числі і майбутніх священиків, в дусі діалогу з музичними напрямками нашого часу, з феноменами різних культурних контекстів і в дусі екуменізму». «Духовна музика і літургійний спів, - сказав на завершення Папа, - покликані передавати нам відчуття Божої слави, краси Бога, Його святості, огортаючої нас немов осяяна хмара».


Паломництво Святими місцями

Добровільний внесок
вкажіть суму пожертви

  грн/місяць