Хто керує Ватиканом, поки Папа Франциск в лікарні?
Папа Франциск потрапив до лікарні для лікування бронхіту 14 лютого. Майже через два тижні лікарі кажуть, що Папа, який захворів на подвійну пневмонію під час перебування в римській лікарні «Джемеллі» та пережив «респіраторний криз» у суботу, залишатиметься в закладі на час одужання через свою «складну» медичну ситуацію.
Тривале перебування в лікарні для одного із найважливіших міжнародних діячів у світі може викликати запитання: хто саме керує Ватиканом, коли Папа госпіталізований або не може виконувати свої звичайні обов’язки?
Метью Бансон, віце-президент і редакційний директор EWTN News і автор численних книг про католицизм, включаючи «Енциклопедію католицької історії», сказав CNA, що хоча Папа Франциск був у лікарні майже два тижні, він продовжував принаймні деякий нагляд за справами Ватикану.
Бансон вказав на висвітлення ACI Stampa, італомовного новинного партнера CNA, яке повідомило, що на початку цього тижня Папа зустрівся зі своїми секретарями в «Джемеллі».
«Тож він явно все ще на зв’язку з Ватиканом і все ще приймає рішення», – сказав Бансон.
У таких випадках, за його словами, «державний механізм має тенденцію продовжувати функціонувати до тих пір, поки ми не вступимо в interregnum» — період між папами.
Андреас Відмер, ад’юнкт-професор практики підприємництва в Школі бізнесу Буша при Католицькому університеті Америки та колишній швейцарський гвардійець у Ватикані, також сказав, що більша частина адміністрації Ватикану продовжує функціонувати, навіть коли Папа Римський хворий.
«Усе продовжує працювати», — сказав Відмер, який служив у швейцарській гвардії під керівництвом Папи Івана Павла II у 1980-х роках і регулярно повертається до Ватикану, щоб працювати з гвардією.
«Наскільки я розумію, Папа все ще при ясному розумі і працює», — сказав Відмер про поточну госпіталізацію Франциска. «Можливо, він не використовує свій 12-годинний робочий день, але докладає зусиль і зустрічається з людьми».
У деяких випадках папи розглядали можливу необхідність дострокової відставки. Папа Павло VI у 1965 році написав листа декану Колегії кардиналів, у якому вказував, що в разі його недієздатності під час перебування на посаді він повинен вважатися поданим у відставку. (Зрештою, Папа Павло прожив ще 13 років і помер під час перебування на посаді.)
У 2022 році Папа Франциск повідомив, що в перший рік свого понтифікату він підписав заяву про відставку та передав її тодішньому держсекретарю Ватикану кардиналу Тарчізіо Бертоне, щоб він міг застосувати її, якщо він буде недієздатним за станом здоров’я та не зможе виконувати свої обов’язки. («Я не знаю, кому передав кардинал Бертоне, але я ппередав йому, коли він був державним секретарем», — пожартував якось Папа).
Однак у своїй минулорічній біографії Папа сказав, що вважає Петрове служіння «довічним» і не бачить умов для відставки, за винятком серйозних фізичних вад.
Відмер стверджував, що папи не мають права залишати такі питання невирішеними так чи інакше. «Папи не залишають це напризволяще. Вони дуже серйозно ставляться до своєї відповідальності”, – сказав він.
Бансон зазначив нещодавній подібний сценарій, коли здоров’я св. Івана Павла ІІ погіршилося наприкінці його понтифікату; у той період, за його словами, було ясно, що готуються до можливого interregnum.
«Очевидно, що ми ще не в такому становищі, тому Римська курія продовжує функціонувати» у звичайному режимі, сказав він.
За словами Бансона, у разі смерті папи більша частина безпосереднього управління Ватиканом переходить до камерленго Священної Римської Церкви — одного з небагатьох посадовців Ватикану, який не втрачає роботу негайно після смерті папи. Його обов’язки включають засвідчення смерті Папи та нагляд за функціями interregnum.
«Це його робота — засвідчити смерть правлячого Папи та переконатися, що бажання Папи поважаються», — пояснив Бансон. «Потім кардиналів викликають до Риму», після чого зрештою обирають нового папу.
Також зберігає свій титул у разі смерті папи голова Апостольської пенітенціарії, дикастерії, головною роллю якої є прощення гріхів.
Цей посадовець «завжди зберігає свою роботу», сказав Бансон, «тому що завжди має бути можливість виявити Боже милосердя».
Друга ключова посадова особа — це єлемозинарій Його Святості, кардинал, відповідальний за папську благодійність і піклування про бідних. Саме Папа Франциск постановив, щоб елемозинарій зберіг свою посаду, що є віддзеркаленням турботи Святішого Отця про забутих і найбільш вразливих.
Хоча католикам може бути цікаво, як керують Ватиканом під час госпіталізації папи, Відмер оприлюднив одну чутку, яка, за його словами, була «повною нісенітницею»: твердження, що швейцарські гвардійці «репетирують» похорони Святішого Отця.
Звіти про такі репетиції поширювалися в міжнародних ЗМІ останніми днями, а сама швейцарська гвардія заперечувала ці заяви.
Це «повна нісенітниця», — сказав Відмер щодо чуток, стверджуючи, що швейцарська гвардія вже готова до таких подій як до звичайної частини своєї роботи, пише CNA.
«Ніхто не повинен нічого практикувати. Це те, чим вони заробляють на життя», – сказав він.