Близько половини шотландців не належать ні до однієї релігії
Дані недавнього опитування, проведеного соціологічним центром Scottish Household Survey, свідчать, що близько половини шотландців не відносять себе до жодної релігії, повідомляє сайт CNLNews з посиланням на Worldreligionnews. Число невіруючих шотландців зросло з 40% в 2009 році до 49.8% в цьому році. При цьому чисельність жителів країни, які підтверджують свою приналежність до панівної національної пресвітеріанської церкви Шотландії, впала за той самий період з 34 до 25%.
На думку пастора Річарда Фрезер, службовця в храмі Грейфраерс в Единбурзі, зневіра в Шотландії спостерігається давно. Він вважає, що нинішнє покоління не схильне дотримуватися старовинних форм суспільного життя за котрими жили їхні батьки і діди, а прагне до більш «широкого і відкритого» способу вираження своєї «духовності». Фрезер зізнався, що Церква Шотландії очікувала цих змін, її голови прийняли певні заходи, щоб пристосуватися до них і потреб нинішніх людей. Головна мета – зробити так, щоб церква і віровчення шукали шляхи наблизитися до людей з позицій відкритості, а не замикалися в собі, в своїх церковних справах і службах.
Міркуючи про дані соціологічного дослідження, Фрезер сказав, що цифри дають обмежене уявлення про число віруючих, показуючи лише частину загальної картини. Він запевняє, що нові ініціативи церкви у відповідь на виклики часу успішні, але цей успіх важко висловити в сухих цифрах. «Багато нових ініціатив Церкви Шотландії за останні роки будувалися таким чином, щоб активно і послідовно йти назустріч людям і шукати контакту з ними на місцях, а не чекати, поки вони самі надумають прийти до церкви», – каже пастор Фрезер.
«У нас майже 1400 згромаджень, і серед них багато таких, для яких повсякденна діяльність серед прихожан є настільки ж вагомою частиною церковного життя, як і, наприклад, недільна служба, – каже Фрезер. – В цілому ряді випадків ми бачимо, що число людей, які відвідують різні групи духовної роботи, підтримувані церквою, значно перевищує число активних прихожан церкви. Причому діяльність таких груп різноманітна: це служби благодійних обідів, групи допомоги матерям і малюкам, групи соціальної допомоги, взаємних консультацій і соціального піклування. Ці послуги і турбота виявляються всім нужденним, незалежно від їхньої віри ». Не висловивши стурбованість цифрами опитування, Фрезер стверджує, що вони «ні в якій мірі не відображають і не можуть принизити той благотворний, нехай і не дуже помітний вплив, який чинить Церква Шотландії на місцях, в кожній громаді – всюди в нашій країні».