263 Папи і 265 понтифікатів
  • Срд, 06/03/2013 - 22:40

В очікуванні оголошення дати початку конклаву італійська преса звертає увагу на математичну цікавинку в історії понтифікатів: хоча Бенедикт XVI був 263-ім Папою в історії, його понтифікат був 265-им з черги.

Така розбіжність є результатом бурхливої історії Церкви в ХІ столітті за часів понтифікату Бенедикта ІХ, котрий три рази ставав Папою.

Наступник Бенедикта XVI розпочне 266-ий понтифікат і, швидше за все, з практичних причин буде вважатися 266-им, а не 264-им Папою, яким буде фактично.

Така відмінність у кількості понтифікатів і наступників Св. Петра виникла за неспокійних часів як в історії Риму, так і Церкви. На початку ХІ століття Папи потрапили в залежність від сімей римської аристократії, як наприклад сім’ї Тускуланів, яка привела на папський престіл трьох своїх представників.

У 1033 році Папою став 18-річний Теофілакт Тускульський, котрий прийняв ім’я Бенедикт ІХ. Як пригадують історики Церкви, він мав погану славу і не подобався римлянам. Тому він кілька разів був змушений втікати з Риму. Після першої втечі, коли вже було обрану антипапу, він повернувся до Риму і повернув собі папський престіл. У 1045 році він продав папську гідність своєму хресному батькові, котрий взяв собі ім’я Григорія VI. У 1047 році Бенедикт IX втретє повернувся на папський престіл, після смерті наступного Папи – Климента ІІ. Це були часи, коли ще Папу не обирав конклав.

Через рік на нього наклали екскомуніку і остаточно вигнали з Риму. У 1055 році він помер.

Від часів Бенедикта IX, авантюри котрого ввели хаос у книги історії Церкви, кожен Папа має власний герб.

За матеріалами wiara.pl