Глава УГКЦ у Литві: “Ми всі є дітьми однієї і тої самої Церкви, яка вертається до Вільнюса, як до свого рідного дому”
  • Пон, 13/11/2017 - 13:17

У неділю, 12 листопада, у Василіянському храмі Пресвятої Тройці у Вільнюсі, Блаженніший Святослав, очолив Архієрейську Божественну Літургію, з нагоди відзначення 400-ліття Василіянського Чину св. Йосафата.

Разом з Главою УГКЦ, у святкуваннях взяли участь: владика Василій (Тучапець), Екзарх Харківський, Протоархимандрит Василіянського Чину Св. Йосафта Всесвітліший отець Ґенезій Віомар ЧСВВ, Настоятель Василіянського монастиря у Вільнюсі о. Вінкентій Пелих ЧСВВ, Протоігумени Василіянських Провінцій: о. Йоан Школик ЧСВВ (Провінція Найсвятішого Спасителя в Україні), о. Миколай Козіцький ЧСВВ (Провінція Покрови Пресвятої Богородиці у Польщі), о. Андрій Белеканич ЧСВВ (Провінція Св. Миколая в Україні), Ректор Василіянського Інституту Філософсько-Богословських студій (Львів-Брюховичі) о. Пантелеймон Трофімов ЧСВВ, а також настоятелі та ієромонахи з різних Василіянських монастирів.

Блаженніший Святослав розпочав свою проповідь зі словами привітань та подяк усім присутнім, зокрема і представникам державних органів різних рівнів Литви, які завітали до Василіянського храму Пресвятої Тройці з нагоди українського міжнародного греко-католицького свята.

“Сьогодні цей храм тепло обіймає в такому холодному кліматі усіх своїх дітей, які прибули з України, Білорусії, Естонії, Латвії, Польщі, адже всі ми є дітьми однієї і тої самої Церкви. Церкви, яка вертається до Вільнюса, як до свого рідного дому. Ми відчуваємо, що зараз переживаємо особливу зустріч. Проте зустріч не лише між нами, які приїхали з різних околиць в одне місце, але ми переживаємо особливу зустріч із Живим Богом, який особисто зараз є присутній поміж нас”, - зазначив Предстоятель УГКЦ.

Загалом під час Літургії, Блаженніший Святослав виголосив проповідь, в якій на основі Євангельського читання, пояснив духовний зміст і значення трьох ювілеїв, які цього року святкує УГКЦ: 400 років оновлення древнього монашества Київської Церкви у Василіянському Чині, 380-ті роковини блаженної кончини Митрополита Київського Йосифа Велямина Рутського та 150-ті роковини канонізації на престолах Вселенської Церкви Святого священномученика Йосафата, адже всі три згадані події пов’язані з цим місцем Василіянським монастирем і храмом Пресвятої Тройці у Вільнюсі.

“З одного боку ми бачимо Ісуса Христа, який є повний Святого Духа, і живе у повній свободі прийти навіть туди, де люди живуть без Бога і Бога не хочуть, - промовив Глава Церкви, пояснюючи Євангельське читання, і додав: Які є наслідки цієї зустрічі для людини? Найперше, у тій зустрічі Господь проявляє себе як Визволитель, який повертає людині справжню свободу, а визволення означає зміну духу”, - сказав проповідник.

На думку Предстоятеля УГКЦ, питання свободи та гідності для народів не втрачає своєї актуальності і в теперішній час. “Ми сьогодні приїхали зі всіх сторін, щоби у цій старовинній обителі звільнитися з наших кайданів, доторкнутися до джерела святості, яке тут перебувало упродовж століть, щоб стати гідними, вільними і не дозволити нікому та нічому сьогодні нас поневолювати”, - наголосив Блаженніший Святослав.

За словами Глави УГКЦ, ми маємо просити Господа, щоб Він утвердив і повернув мешканцям усіх країн Європи свободу, бо тільки в Бога ми можемо залишитися вільними. “Незвичайно, що в тому Євангелії звучать два слова “легіони” та  “свині”. Тому що в той край, куди прийшов Ісус, пануючою силою був Римський легіон, символом (емблемою) якого була свиня. Ми знаємо, які “легіони” наступають сьогодні на Україну, а їхню символіку виявляють їхні діла. Проте Христос, визволяючи нас від злого, показує його руйнівну силу, а Його визволення є запорукою перемоги...”, - підкреслив Предстоятель і додав: Нехай Бог-Визволитель проявить себе в майбутній історії України, Литви, Польщі, Білорусії та всієї Європи”.

На завершення Літургії Блаженніший Святослав, подякував кардиналові Аудрісу Юозасу Бачкісу та Архієпископу Гінтарасу Лінасу Грушасу. «Хочу сповнити ще одну місію від імені Церкви в Україні. Під час радянського комунізму між підпільною переслідуваною УГКЦ і Церквою у Литві існували тісні стосунки і особлива християнська солідарність. Наші підпільні єпископи і священики часто бували у Литві, а деякі і вчилися у єдиній тоді католицькій семінарії у цілому радянському союзі. Тут тоді друкувалися катехизми молитовники та інша духовна література, яка потім підпільно везлася до України. А офіційні католицькі єпископи, які тоді перебували у Литві відчували свою пастирську відповідальність за католиками в Україні. Від імені страждаючої але і воскреслої Церкви в Україні дозвольте Вам подякувати. Подякувати Литовській Католицькій Церкві за підтримку і солідарність Української Греко-Католицької Церкви в Україні. Україна пам’ятає і Україна дякує», - зазначив Блаженніший Святослав.

Варто додати, що після подячних промов, подяк та ювілейного благословення, відбулося посвячення підвального приміщення храму, де були віднайдені останки місцевих архимандритів. Крім того, Блаженніший Святослав з учасниками ювілейних заходів, відвідали місце вшанування Остробрамської ікони Божої Матері, яка знаходиться в надбрамній каплиці Вільнюса. Також цього дня відбулася урочиста академія з нагоди Василіянського ювілею у Націоанальній філармонії Литви.


Паломництво Святими місцями

Добровільний внесок
вкажіть суму пожертви

  грн/місяць