Католицька Церква не залишає Антарктиди
  • Пон, 03/08/2015 - 15:36

Минулого тижня викликала гучний розголос новина про те, що католицька Церква залишила Білий континент із закриттям Сніжної каплиці – єдиного католицького храму, розташованого в Антарктиді. Церковні ЗМІ говорили про це з гіркістю та смутком, а протицерковні – з відкритим злорадством. Однак, відразу слід зауважити, що ця новина неповна, адже із закриттям католицької місії, яка залежала від Нової Зеландії, далі успішно продовжують свій апотсолят католицькі священики з Аргентини та Чилі, Міжнародна Антарктична рограма передбачає спорудження каплиці на італійській станції Маріо Зукеллі, є цілий ряд каплиць на субантарктичних островах.

Отже, розглянемо про що йшлося і яка теперішня ситуація.

Радіо Нової Зеландії повідомило, що після 57 років діяльності буде закрита Сніжна каплиця на новозеландській дослідницькій базі, а священик о. Дон Дейл, який служив тут з 1984 року, відкликаний до США. Він пояснив, що закриття місії пов’язане із зменшенням кількості працівників науковою бази та скороченням бюджету. Однак, вірні не залишаться без духовної опіки – на станцію прибуде військовий капелан.

Але, як було сказано, присутність католицької Церкви в Антарктиді не переривається – там служать численні аргентинські та чилійські священики, які продовжують євангелізаційну місію. Про це інформує аргентинське католицьке прес-агенство AICA. Аргентинська місія розпочалась ще 1946 року з прибуттям першого священика-єзуїта Феліпе Леріда, який був першим, що відправив Святу Месу в Антарктиці та спорудив 8-метровий хрест. Він отримав окреме благословення від Папи Пія ХІІ. Тепер священики служать на трьох наукових станціях – Марамбіо, Бельґрано та Есперанса.

В Марамбіо розміщена наукова та військова база Аргентини. Каплиця присвячена Матері Божій з Лорето (Італія), що є Небесною Покровителькою авіаторів. В храмі почитається посвячена копія Пресвятої Богородиці з Люхану, найвідомішого Марійського санктуарію в Аргентині. О. Пабльо Кабажеро Каранік, який очолює місію в Марамбіо, розповів, що священики розгортають широкий апостолят у цій частині Білого континенту. 5 березня 2014 року тут відбулось посвячення дзвіниці, найпівденнішої у світі. Згодом вони отримали телефонний дзвінок від самого Папи Франциска.

На станції Бельґрано ІІ розташований незвичайний храм Сніжної Божої Матері, повністю зроблений з льоду. Тут почитається Пресвята Богородиця з Ітаті, Марійського відпустового місця на півночі Аргентини.

В каплиці на станції Есперанса, яка присвячена святому Францискові з Ассісі, зберігаються цінні реліквії: вервиця і піуска, тобто невелика біла шапочка, яку одягає Папа, подаровані самим Святішим Отцем Франциском, та мощі святого Франциска з Ассісі.

На базі Карліні дія каплиця Матері Божої делла Валле, на станціЇ Оркадас – храм Марії, Морської Зорі, а на науковій базі Сан Мартін є каплиця Христа подорожуючого.

На чилійській території у Вілья-лас-Естрельяс, споруджений храм Святої Марії, Цариці Миру.

Католицька Церква завжди присутня на Білому континенті і розвиває свою місію, відповідно вимог  сучасності. Раніше єдиним засобом комунікації із світом буои радіоприймачі і працівники наукових станцій відчували себе дуже самотньо. Розмови із священиком були великою розрадою. Інтернет змінив цю ситуацію, але вірні й далі прагнуть духовного проводу. Священики, що служать в Антарктиді, відправляють Святі Меси, уділяють Святі Тайни, дбають не тільки про релігійні та духовні потреби вірних, але займаються питаннями культури й освіти, дбають про створення атмосфери тепла і приязні, які дуже важливі у цій віддаленій закутині земної кулі.