Християн переслідують по всьому світу
  • Птн, 02/11/2012 - 00:00

Уявіть собі, яка неймовірна лють бушувала б в ісламському світі, якщо б очолюваний християнами уряд в Хартумі ніс відповідальність за загибель десятків тисяч суданських мусульман за останні 30 років. Або якби в Іраку християнські терористи кидали запальні бомби в мечеті під час п'ятничних молитов. Або якби дівчаток-мусульманок в Індонезії викрадали по дорозі в школу і відрубували їм голови за їх віру.

 

Зрозуміло, про такі жахи практично неможливо навіть подумати. Однак подібні речі відбуваються з християнами, які стають  жертвами агресії з боку ісламістів. Лише кілька днів тому терорист-смертник врізався в навантаженому вибухівкою джипі в католицьку церкву в Кадуні, на півночі Нігерії. Загинули не менше восьми людей, більше ста були поранені. Ця трагедія була схожа на численні аналогічні теракти, раніше здійснені вкрай кровожерним, войовничим угрупованням «Боко Харам» (що приблизно перекладається як «західна освіта гріховна»).

 

У число інших проблемних місць входить, наприклад, Єгипет, який з 1980-х років через утиски і відкриті репресії покинули 600 000 коптів. Це більше, ніж усе населення Манчестера.

 

Чому ж Захід хронічно не звертає на це уваги? Одним з результатів подібного нехтування стало перебільшене світовідчуття жертви, яке безперешкодно розвивається у багатьох мусульман. Візьмемо, скажімо, протести проти американського фільму про пророка Мухаммеда, що пройшли в минулому місяці по всьому світу. Вони викликали масу суперечок про законність і межі свободи слова, однак ніхто не говорив про те, наскільки частіше мусульмани ображають християн - і про те, що це легко сходить їм з рук.

 

Фільм «Невинність мусульман», що викликав всю цю хвилю обурення, справедливо називають мерзотою. Але як щодо сайту «Вартові віри», створеного каїрськими екстремістами-салафітами? Серед іншого на ньому викладена стаття під заголовком «Чому мусульмани перевершують коптів». «Бути мусульманкою, зразки для наслідування якої - дружини пророка, що носили хіджаб, краще, ніж бути християнкою, зразки для наслідування якої - шлюхи, - проголошує вона. - Бути мусульманином, який б'ється, щоб захистити свою честь і свою віру, краще, ніж бути християнином, який краде, ґвалтує і вбиває дітей». Подібна пропаганда ненависті тягне за собою відповідні дії. Не дивно, що в останній рік натовпи в Єгипті підпалюють одну церкву за одною.

 

Істина, яка залишається непоміченою за всіма високопарними тирадами полягає в тому, що християни зараз страждають більше, ніж послідовники будь-якої  іншої релігії. Близько 200 мільйонів християн (10% від загальної  кількості) стикаються з дискримінацією або гоніннями, але про це не прийнято говорити. У 2010 році я вирішив написати хроніку переслідування християн на різних континентах. Результати мого дослідження, які я опублікував у книзі «Християнофобія», виглядають ще тривожніше, ніж я очікував.

 

Абу Хамза (Abu Hamza), організатор терактів 7 липня Мохаммед Сідік Хан (Mohammad Sidique Khan) та інші відомі персонажі могли відкрито практикувати свою релігію в Британії, проте від Марокко до Пакистану навряд чи знайдеться хоч одна країна, в якій християни могли б повністю вільно сповідувати свою віру без будь-яких обмежень. Мусульманам, які навертаються в християнство або в інші релігії, в більшості з цих держав загрожують тяжкі покарання. Зараз існує великий ризик того, що церкви практично зникнуть з біблійної землі Близького Сходу.

 

В інших місцях християни також страждають. До того, як Східний Тимор здобув незалежність від Індонезії, 100 тисяч мирних жителів-католиків були вбиті агентами уряду Сухарто в період між 1970-ми і 1990-ми роками. Кілька місяців тому верховний муфтій Саудівської Аравії шейх Абдул-Азіз бін Абдалла (Abdul Aziz bin Abdullah) офіційно заявив, що «необхідно знищити всі церкви» на Аравійському півострові.

 

Одна з причин, з яких західна аудиторія мало знає про ці релігійних переслідуваннях в ісламському світі, проста: християнська молодь в Європі і Америці не «радикалізується», а гноблені християни не схильні вдаватися до терору і насильства. Подібним довготерпінням багато в чому слід пишатися, і воно було б безперечним благом, якщо б його належним чином визнавали. Однак, воно коштує набагато менше в умовах, в яких помічати прийнято лише галас або відверте насильство.

 

Проблеми, з якими стикаються християни, не обмежуються мусульманським світом. Візьмемо Індію, в якій меншинам - включаючи мусульман - загрожують екстремісти-індуїсти, які вважають монотеїстичні традиції небажаними гостями на індійській землі і обурені тим, що християни виступають проти кастової системи.

З серпня по жовтень 2008 року індуїстські фанатики вбили не менше 90 осіб в східному штаті Орісса. Ще 50 000 осіб змушені були залишити свої домівки. Напади були скоєні на 170 церков і каплиць. І це не було якимсь винятковим випадком. За останні чотири роки в інших частинах країни відзначені десятки нападів на церкви і вірних.

 

Крім цього, християн також гноблять комуністи, а в таких країнах, як Бірма і Шрі-Ланка, ще й націоналістично налаштовані буддисти. Особливо слід відзначити розмах комуністичної нетерпимості. Обмеження свободи віросповідання в комуністичних країнах - зокрема в Китаї, у В'єтнамі та на Кубі - носять драконівський характер і часто виглядають просто садистськими.

 

Чому все це має значення? Одна з очевидних відповідей полягає в тому, що релігія не збирається йти в минуле. Як би хто не ставився до релігійних вірувань, не викликає сумніву, що секуляризм зараз відступає - багато в чому завдяки поширенню демократії. Три чверті людства в даний час сповідують ті чи інші релігійні переконання, і, за прогнозами, до середини століття частка віруючих досягне 80%.

 

Ця перспектива не повинна нас дивувати. Атеїзм харчується поганою релігією, особливо - фундаменталізмом, дешева догматична переконаність якого для атеїзму вкрай вигідна. З іншого боку, невірству набагато важче витіснити собою поетичність зрілої релігійної віри, яка породжує впевненість у тому, що життя варте того, щоб його прожити, так як у нього є вищий сенс.

 

При цьому, як зауважив головний рабин Джонатан Сакс (Jonathan Sacks), віра схожа на вогонь. Вона може зігріти, але може і обпекти. Уздовж 10-ї паралелі північної широти і в її околицях, між Нігерією та Індонезією з Філіппінами, релігійний фанатизм і політична нестабільність підживлюють один одного. Це слід враховувати, навіть визнаючи релігію важливою - можливо, ключовим джерелом існуючого зараз соціального капіталу.

 

Релігійні переконання надихають мільйони людей протидіяти авторитарним режимам, домагатися переходу до демократії, підтримувати права людини і полегшувати людські страждання. У XX столітті релігійні рухи допомагали боротися з колоніальним правлінням і встановлювати демократію в Латинській Америці, Східній Європі, Африці та Азії.

 

Таким чином, завдання - одночасно просте і важливе - зараз полягає в тому, щоб розвивати миролюбні тенденції, що лежать в основі головних світових релігій, і нейтралізовувати збочення основоположних вчень.

 

Проте в цілому, якщо не зачіпати винятків, в останні півстоліття християни стали терпимішими і критичнішими до себе, і в процесі повернулися до деяких важливих аспектів вчення Ісуса. (Наприклад, варто зауважити, що Папа Іван Павло II і лідери всіх інших основних християнських церков запекло виступали проти війни в Іраку).

 

З урахуванням еволюції християнства, є підстави думати, що іслам теж здатний змінитися. Точки дотику між двома традиціями, як мінімум, настільки ж важливі, як відмінності. Обидві віри - в тих випадках, коли вони вірні своїм керівним принципам, - припускають святість людини як шукача Бога. З цього повинно випливати визнання релігійної свободи як першого з прав людини. Не варто забувати, що цього вимагають не тільки високі міркування, але й загальна вигода. Свобода совісті - показник свободи в цілому, а вона служить показником процвітання суспільства.

 

 

Руперт Шортт - автор книги «Християнофобія: релігія під ударом» («Christianophobia: A Faith Under Attack»), опублікованої видавництвом Rider.

Оригінал публікації: Christians persecuted throughout the world
За матеріалами http://www.inosmi.ru