Кібер-булінг, думскролінг, втрата християнської віри: Як соціальні мережі шкодять нашим дітям
  • Чтв, 04/05/2023 - 12:16

Експерти з психічного здоров’я та християнські батьки б’ють на сполох щодо негативного впливу соціальних мереж на підлітків. Підлітки переживають кризу психічного здоров’я, яка, ймовірно, пов’язана з часом, проведеним на таких сайтах, як TikTok, YouTube, Instagram тощо.

 

За даними Центру контролю та профілактики захворювань США, понад 44 відсотки опитаних американських старшокласників повідомили, що відчували безнадію майже щодня протягом щонайменше двох тижнів поспіль. Більш ніж половина дівчат-підлітків повідомили, що відчувають постійний смуток, що є найвищим показником за останні 10 років, згідно з урядовими даними. Водночас, за даними Pew Research Center, підлітки проводять все більше часу в соціальних мережах, причому майже половина з них повідомили, що “майже постійно” перебувають в Інтернеті.

Деніел Амен, доктор медичних наук, дорослий і дитячий психіатр, сказав CBN News, що хоча статистика і лякає, вона не є несподіваною, враховуючи саму природу соціальних мереж.

“Вони були розроблені людьми в Кремнієвій долині, які розуміють залежність, і вони (сайти) були створені для того, щоб викликати залежність”, – сказав він. Вказуючи на зусилля керівників соціальних мереж, Амен сказав: “Вони хочуть більше мозкового часу, тому що більше мозкового часу означає більше грошей”.

За словами колишнього керівника Facebook Френсіс Хауген, яка дала свідчення перед комітетом Сенату, це прагнення соціальних мереж змусити споживачів проводити більше часу на їхніх платформах відбувається навіть тоді, коли вони знають, що в деяких випадках це може завдати шкоди.

“Facebook знає, що вони ведуть молодих користувачів до анорексії”, – сказала вона, посилаючись на власне дослідження компанії, яке показує, що їхні платформи можуть руйнувати багато аспектів благополуччя підлітків. “Коли Facebook ставлять такі важливі питання, як “Як ви впливаєте на здоров’я та безпеку наших дітей?”, вони вирішують вводити в оману. Вони вирішують ввести в оману і відвести від теми”.

Кібер-булінг, “прокручування судного дня”, проблеми з тілом

Експерти з психічного здоров’я звинувачують надмірне використання соціальних мереж у багатьох психологічних проблемах, з якими сьогодні стикаються діти. Ліцензований психолог Керолін Рубенштейн, доктор філософії, розповіла CBN News, що вона консультує молодих людей, які страждають від негативного впливу цієї технології, як і багато її однолітків.

“Це, безумовно, стає великою проблемою, з якою стикаються лікарі-психіатри”, – сказала вона.

Доктор Рубенштейн зазначила, що дуже багато підлітків відчувають себе погано у порівнянні з іншими людьми, яких вони бачать у соціальних мережах, людьми, які здаються їм набагато щасливішими й красивішими, хоча насправді вони не є такими.

“Я думаю, що образ тіла – це одна з основних сфер, де ми починаємо бачити реальний вплив, – сказала вона. “Особливо з усіма фільтрами, які зараз застосовуються, і всіма додатками, які ви можете використовувати, щоб виглядати зовсім іншою людиною”.

Кібер-булінг є ще одним основним джерелом підліткової тривоги.

“Якщо ви робите щось, що хтось вважає неправильним або викривленим, ви стаєте об’єктом знущань і остракізму”, – пояснила д-р Рубенштейн.

За її словами, ще однією причиною для занепокоєння є надто поширене явище, відоме як “думскролінг” – нав’язливий пошук тривожного контенту, який поглиблює вже існуючі почуття страху, депресії та безнадії.

“Ви в телефоні, ви прокручуєте, ви відчуваєте себе жахливо, і ви шукаєте більше, що підтверджує це відчуття в соціальних мережах, – каже доктор Рубенштейн. “Це майже автоматично. Ви навіть не усвідомлюєте, що робите це. І це залишає вас у досить огидному, схожому на приреченість психічному стані, коли нічого не відчувається добре. І це досить страшно”.

Вплив на християнську віру

Деякі християни вважають, що надто багато часу, проведеного в соціальних мережах, може призвести не лише до погіршення психічного здоров’я, але й до погіршення духовного здоров’я, особливо серед підлітків.

Келлі Ньюком, автор книги “Управління медіа, формування характеру: Використання технологій, яких прагнуть діти, щоб розвинути характер, якого бажає Бог”, і засновник організації Brave Parenting, яка допомагає батькам керувати онлайн-активністю своїх дітей, розповіла CBN News, що соціальні медіа є більш шкідливими для підлітків-християн, ніж більшість батьків усвідомлюють.

“Багато людей думають, що діти, можливо, відійдуть від своєї віри, коли закінчать школу і підуть до коледжу. Я в це зовсім не вірю, – сказала вона. “Я думаю, що більшість дітей почнуть відходити від віри, коли у них з’являться смартфони й соціальні мережі, тому що вони навчають їх зовсім іншому світогляду, відмінному від біблійного”.

За її словами, християнські цінності суперечать основам соціальних мереж, таким як ідолопоклонство.

“Це прагнення до поклоніння, – сказала вона. “Зрештою, соціальні медіа ставлять вас на п’єдестал. І замість того, щоб поклонятися єдиному істинному Богові, ми починаємо прагнути слави і поклоніння собі”.

Вона сказала, що природа соціальних мереж є оманливою, що є протилежністю християнству.

“Святе Письмо – це все про правду. Все Святе Письмо, яке ми маємо, – це Боже Слово, і воно є істиною”, – сказала вона. “Ніщо в соціальних мережах не повинно бути правдою для того, щоб бути просунутим”.

Зменшення часу, проведеного в соціальних мережах

Хоча молодим людям може бути важко скоротити час, який вони проводять у соціальних мережах, дослідження показують, що це може допомогти дітям почуватися краще. В одному з таких досліджень дівчата-підлітки, які скоротили використання соцмереж наполовину всього на кілька тижнів, повідомили про значне покращення психічного здоров’я.

Батьки можуть допомогти своїм дітям скоротити використання соцмереж, подаючи їм гарний приклад.

“Одна з причин, чому наше покоління зараз відчуває себе таким ізольованим і безнадійним, полягає в тому, що, коли вони росли, ми не звертали на них уваги, – говорить Ньюком. “Ми дивилися у власні телефони”.

Експерти рекомендують встановити межі щодо того, що дитина може робити в Інтернеті і як довго.

“Вашим дітям це не сподобається, – каже доктор Рубенштейн, – і це нормально”.

Програми батьківського контролю, такі як Bark і Net Nanny, можуть допомогти забезпечити дотримання правил, які батьки встановлюють для своїх дітей.

Френк Фокс, головний виконавчий директор групи SafeToNet, розповів CBN News, як працює Net Nanny.

“Шкідливий контент виявляється і блокується, і це дуже важливо, в режимі реального часу. А батьки отримують інформацію про цифрову поведінку своїх дітей”, – сказав він. “Наша місія – захистити дітей в Інтернеті”.

Окрім обмеження часу, проведеного в соціальних мережах, експерти кажуть, що батьки можуть допомогти, якщо поговорять з батьками друзів своїх дітей і домовляться про встановлення таких же обмежень. Крім того, батьки можуть допомогти заповнити час, який їхні діти більше не проводять у соціальних мережах, організовуючи особисті зустрічі для своїх підлітків.

“Ми переконуємося, що вони все ще збираються разом, – каже Ньюком. “Вони роблять це віч-на-віч. Вони не відчувають себе ізольованими. Тому що вони все ще перебувають у справжніх, автентичних стосунках. Знаєте, такі, які були у нас, коли ми росли”.

Автор: Лорі Джонсон