Нобелевський лауреат з хімії закликає дати Шептицькому звання "Праведника народів світу"
  • Пон, 14/09/2015 - 10:58

Митрополит Української греко-католицької церкви Андрей Шептицький заслуговує звання "Праведника народів світу", заявив Нобелівський лауреат з хімії, професор Роальд Хоффман з Корнельського університету (США).

"Дії митрополита Андрея Шептицького очевидно заслуговують присвоєння йому звання "Праведника народів світу" від імені "Яд Вашему" (ізраїльського Меморіального комплексу Катастрофи і героїзму єврейського народу). Шептицький був одним з дуже небагатьох лідерів будь-якої церкви, який висловлювався проти нацистських вбивств. Дії митрополита під час війни були зразковими - його релігійні установи врятували життя багатьох єврейських дітей, захистивши їх від нацистів", - заявив Хоффман у інтерв'ю канадській громадської організації "Ukrainian Jewish Encounter"("Українсько-Єврейська зустріч"), передає Інтерфакс.

За словами Хоффмана, співпраця митрополита УГКЦ і з більшовиками, і з нацистами була обумовлено складним періодом. "Він зробив помилку, вітаючи нацистських загарбників, але швидко зрозумів те зло, яке вони представляли. Я вважаю, що Андрей Шептицький - це хороша людина у важкі часи для його народу, і в гірші часи для євреїв України і Польщі", - заявив нобелівський лауреат.

Коментуючи причини відмови ізраїльського "Яд Вашем" присвоїти це звання Шептицькому, незважаючи навіть на точні факти про особисте спасіння митрополитом десятків євреїв у своїй резиденції, а ще сотні євреїв за його наказом були заховані у монастирях західної України, Хоффман заявив, що це стало результатом пропагандистськими дій періоду СРСР. "Я думаю, що "Яд Вашем" спочатку отримав дезінформацію від радянських властей, які розглядали Шептицького, як представника українського націоналізму. Сумна річ полягає в тому, що і в наступні роки керівництво "Яд Вашему" не бачило для себе можливим відкинути цю дезінформацію, і не було в змозі досягти врівноваженого судження щодо цього праведного релігійного лідера", - пояснив він.

Роальд Хоффман - єдиний у світі Нобелівський лауреат, який народився в Україні і врятувався у вогні Голокосту в роки Другої Світової війни. Народився в 1937 році в місті Золочів, нині Львівської області. У 1981 році отримав Нобелівську премію у галузі хімії «за розробку теорії протікання хімічних реакцій», що значно розширює можливості для планування хімічних експериментів.