Папа: страх паралізує нас, довіра до Бога робить нас вільними
  • Нед, 19/11/2023 - 14:26
Страх чи довіра? Промовляючи до паломників, які в неділю опівдні зібралися на молитву на площі Святого Петра, Папа Франциск запросив замислитися над тим, з яким наставленням вдаємося до Бога.

Після Святої Меси в базиліці Святого Петра з нагоди Всесвітнього дня вбогих, Папа Франциск у неділю, 19 листопада 2023 р., вдруге зустрівся з вірними опівдні, очоливши з вікна Апостольського палацу проказування молитви «Ангел Господній». У своєму короткому повчанні, виголошеному перед молитвою до Пресвятої Богородиці, Святіший Отець зупинився на деяких аспектах поведінки дійових осіб Ісусової притчі про таланти, в якій розповідається про господаря, який, вирушаючи в подорож, розділив свої блага між слугами. Давши кожному згідно з його здібностями, після повернення господар вимагав звіт, і виявилося, що перший і другий орудували та примножили багатство, а третій, виправдовуючись страхом, закопав, а згодом повернув отримане, за що був покараний. За словами Святішого Отця в цій притчі можемо побачити два способи нашого підходу до Бога.

Повірити в Божу доброту

Папа зазначив, що в тому третьому слузі, який закопав талант, бачимо того, хто не довіряє ні господарю, ні собі самому. Він не помічає «пошани й довіри, яку пан виявляє до нього, а лише діяльність господаря, який вимагає більше, ніж дає», бачить у ньому суддю. «Таким є його образ Бога: він не може повірити в Його доброту, він не може повірити в Божу доброту до нас. Ось чому він заблокований і не дає залучити себе до місії, яку отримав», – зазначив Наступник святого Петра.

Відважні діяти в свободі

Зовсім іншу поведінку виявляють двоє перших слуг, які «відплачують взаємністю на довіру пана, довірившись, у свою чергу, йому». Вони не знають, чи вдасться, але досліджують і ризикують інвестувати все, що отримали, бо довіряють. «Таким чином, – зауважив Святіший Отець, – вони мають відвагу діяти вільно, креативно, породжуючи нове багатство».

Страх паралізує, довіра визволяє

«Браття й сестри, ось роздоріжжя, на якому ми стоїмо перед Богом: страх чи довіра. Або боїшся Бога, або довіряєш Господеві. Як і герої притчі, ми також – усі ми – отримали таланти, набагато цінніші за гроші. Але багато в тому, як ми їх інвестуємо, залежить від нашої довіри до Господа, Який звільняє наші серця, робить нас активними і креативними в добрі. Не забуваймо: довіра визволяє, завжди, страх паралізує», – сказав Папа, заохочуючи слухачів відповісти собі на запитання про те, чи віримо в те, що Бог є Отцем, Який ввіряє нам дари, бо довіряє нам.

Оплески для блаженних

Після проказування молитви «Ангел Господній» Святіший Отець скерував думку до Іспанії, де напередодні відбулася беатифікація мучеників часів громадянської війни. «Вчора у Севільї, – сказав він, – були беатифіковані Мануель Ґонсалес-Серна, дієцезіальний священик, і дев’ятнадцять сподвижників священиків і мирян, убитих 1936 року серед атмосфери релігійних переслідувань іспанської громадянської війни. Ці мученики дали свідчення Христові аж до кінця. Нехай же їхній приклад утішить багатьох християн, які в наш час зазнають дискримінації через віру. Оплески для нових блаженних».