Послання Папи Франциска з нагоди XXV Дня хворого
  • Чтв, 26/01/2017 - 09:43
«Дивуйтеся з того, що звершує Господь»:
ВЕЛИКЕ бо вчинив Мені Всемогутній,
і святе Його ім’я (Лк. 1,49)

Дорогі брати і сестри!

11 лютого 2017 р. Б. у всій Церкві, а особливо в Люрді, ми відзначаємо XXV Всесвітній день хворого на тему «Дивуйтеся з того, що звершує Господь: ВЕЛИКЕ бо вчинив Мені Всемогутній, і святе Його ім’я» (Лк. 1,49).  Це свято, яке запровадив у 1992 році мій попередник св. Іван Павло II і яке вперше відзначали 11 лютого 1993 р. в Люрді, є для нас нагодою звернути особливу увагу на становище хворих, а також на страждання загалом. Одночасно це є заохоченням для тих, хто себе віддано жертвує їм (родичів, медичного персоналу і волонтерів), щоб виразити вдячність Богові за покликання супроводжувати хворих братів і сестер. Ще більше, це щорічне святкування в Церкві відновлює духовні сили, щоб завжди якнайкраще здійснювати той фундаментальний аспект покликання, а саме служіння останньому, хворому, тому, хто страждає, перебуває у вигнанні чи зазнає утисків (пор. Іван Павло II, Motu proprio Dolentium hominum, 11 лютого 1985, 1). Звісно, молитви, Євхаристія та Єлеопомазання недужих, спілкування з хворими, біоетичне та богословсько-пасторальне пізнання, яке відбувається тими днями в Люрді, робить новий важливий внесок у це служіння.

Стоячи уже тепер в печері Масабієль перед зображенням Непорочного Зачаття Діви Марії, через Яку Всевишній учинив ВЕЛИКЕ для спасіння людства, звертаюся до всіх вас, дорогі брати і сестри, що страждаєте, а також до ваших родичів і близьких. Водночас я прагну висловити свою повагу всім тим, що на різних посадах і в медичних установах у всьому світі працюють компетентно, відповідально і самовіддано, аби полегшити ваші терпіння, вилікувати й забезпечити добре самопочуття щодня.  Вас усіх – тих, що в хворобах, терпіннях, а також лікарів, медсестер, членів сімей та волонтерів – заохочую наслідувати Марію, Цілительку недужих. Саме Вона є посередницею чуйної любові Бога до кожної людини і зразком відданості Божій волі. Завжди знаходьте силу в вірі, яка черпає свою поживу зі Слова Божого і Таїнств, щоб і в хворобі любити Бога та своїх ближніх.

Марія споглядає на нас так само, як на святу Бернадету. Покірна дівчина з Люрду розповідала, що Діва, Яку вона назвала «Прекрасна Пані», дивилася на неї як на особу. Ці прості слова описують повноту відносин. Убога, неосвічена та хвора Бернадета відчуває, що Марія сприймає її як особистість.

Прекрасна Пані звертається до неї з великою повагою. Це нагадує нам про те, що кожен хворий є особистістю, – саме так його належить сприймати завжди. Люди, що страждають від недуг, навіть із найважчими інвалідностями, мають гідність особи і призначення в житті; вони в жодному разі не можуть стати пустими об’єктами, навіть якщо іноді виглядають повністю пасивними, хоч насправді ніколи так не є.

Після того, як Бернадета була біля печери, вона завдяки молитві перемінила свою слабкість у підтримку інших, а завдяки любові стала здатна збагачувати ближніх і передусім присвятила своє життя для порятунку людства. Прекрасна Пані просила її молитися за грішників, – і це нагадує нам, що хворі та стражденні мають не лише бажання зцілитися, а й прагнуть жити по-християнськи й бути істинними учнями-місіонерами Христа. Бернадета отримала від Марії покликання служити хворим як сестра милосердя – і це завдання вона виконала сповна, ставши взором для наслідування кожному медичному працівникові. Отже, просімо «Непорочне Зачаття» про благодать, щоб ми завжди вміли бачити в хворому особу, котра потребує допомоги (іноді найпростішої); особу, яка несе в собі власний дар, щоби ним поділитися з іншими.

Погляд Марії, Утішительки скорботних, освітлює обличчя Церкви в її щоденному служінні людям, котрі в потребі й терпінні. Дорогоцінні плоди цих зусиль Церкви для світу страждань і хвороб є приводом дякувати Ісусові, Господу нашому: Він узяв на Себе нашу відповідальність, смиренно слухаючись волі Отця і виконуючи її аж до смерті на хресті, щоб спасти людство. Солідарність Христа, Сина Божого, народженого від Марії, виражає милосердну всемогутність Бога, яка проявляється в нашому житті (особливо якщо воно крихке, зранене, принижене, обмежене та стражденне), вселяючи силу надії, яка підіймає і підтримує нас.

Ми не можемо втратити так багато дарів людства та віри, це має допомогти нам упоратися з людськими слабкостями й, водночас, із проблемами в галузі охорони здоров’я і технологій. Відзначаючи Всесвітній день хворого, ми хочемо зробити новий внесок для поширення  культури, яка поважає життя, здоров’я і довкілля; ми можемо отримати новий імпульс для боротьби за повагу до цілісності та гідності людини,  зосібна через вирішення біоетичних проблем, захищаючи найслабших та турбуючись про навколишній світ.

Із нагоди XXV Всесвітнього дня хворого я повторюю, що єднаюся з вами в молитві й запевняю у своїй підтримці лікарів, медсестер, волонтерів та всіх людей, задіяних у служінні недужим і тим, що в потребі;  церковні й світські установи, які працюють у тій царині; сім’ї, що з любов’ю піклуються про своїх хворих родичів. Я бажаю всім вам завжди бути радісними  свідками Божої присутності й любові та наслідувати багатьох яскравих Божих подвижників. З-поміж них згадаю святих Івана Божого та Каміла де Лелліса – покровителів лікарень і працівників охорони здоров’я, а також святу Матір Терезу з Калькутти – місіонерку Божої чуйності.

Дорогі брати і сестри, всі хворі, медики і волонтери, – разом вознесімо нашу молитву до Марії, щоб Її материнське заступництво підтримувало й супроводжувало нашу віру. Нехай же Вона випросить для нас у Христа,  Свого Сина, надію на шляху зцілення та здоров’я, братерство і відповідальність, участь у цілісному розвиткові людини, і щоб кожного разу, коли здивує нас Своєю відданістю та милосердям, ми мали радісне відчуття вдячності.

О Маріє, Мати наша,

Ти приймаєш кожного з нас як сина або дочку во Христі,

підтримай стійке чекання наших сердець,

поможи нам у хворобах і стражданнях,

приведи нас до Христа, Твого Сина і Брата нашого,

і допоможи нам,

щоб ми довірилися Отцеві,  Який чинить ВЕЛИКЕ.

 

Усіх вас запевняю про мою неустанну молитву та передаю вам моє щире Апостольське благословення.

Ватикан, 8 грудня 2016 р. Б., у празник Непорочного Зачаття

Пресвятої Діви Марії

Франциск