Прощення перемогло ненависть. 35 років від замаху на життя святого Івана Павла ІІ
  • Суб, 14/05/2016 - 01:30

13 травня 2016 року сповнилося 35 років від замаху на життя Папи Івана Павла ІІ. Це також і день Пресвятої Богородиці з Фатіми у Португалії, і, як знаємо, святий Іван Павло ІІ був переконаний, що саме Божа Мати врятувала його життя. Як жест вдячності сина до Матері, Папа Іван Павло ІІ подарував Єпископові Фатіми ту саму кулю, яка пробила йому груди і мала його вбити, а після замаху залишилася в автомобілі. Тепер ця куля вмонтувана в корону Фатімської Божої Матері.

35 років тому загальні аудієнції з Папою у Ватикані  відбувались не вранці, як тепер, але пополудні. О 17-ій годині, як звичайно, Папа Іван Павло ІІ розпочав об’їжджати відкритим джипом по площі святого Петра, вітаючи та благословляючи паломників. Це щасливі хвилини зустрічі з Папою, жести любові: руки, що простягаються до Святішого Отця, усмішки, діти, яких до нього простягають і він з ніжністю бере їх на руки... Небо над Ватиканом захмарилось, майже передвіщаючи те неможливе, що стає реальністю...

17:17 римського часу... Чується лухий повторний звук... Немає сумніву – це постріли з вогнепальної зброї! Важко пораненого Папу підтримує його секретар монсеньйор Станіслав Дзівіш.

Турецький найманий вбивця Алі Аґджа тричі вистрілив у Римського Папу з наміром його вбити. Його впіймали недалеко від місця злочину. Стікаючого кров’ю, серйозно пораненого Івана Павла ІІ негайно повезли до римської клініки імені Джемеллі. Хірургічне втручання тривало майже 5 годин. Лікарям вдалось врятувати життя Святішому Отцеві. Папа пережив замах, але вже більше ніколи повністю не одужав.

На площі святого Петра паломники охоплені жахом. Одні ридають, інші навколішки починають молитись,  стискаючи вервицю в руках. Загальне зворушення не може не заторкнути журналіста Радіо Ватикану Бенедетто Нардаччі, який вів хроніку в прямому ефірі: «Всі люди стоять! – звучить його схвильований голос. – Майже ніхто не коментує трагічної сцени, свідками якої вони стали. Майже всі мовчки очікують новин. Без сумніву, Папа поранений. Ми бачили, як його на повній швидкості повезли до Ватикану... Вперше говоримо про тероризм навіть у Ватикані, який завжди поширював послання миру, згоди, примирення...»

Люди не розходяться. Мовчазною площею святого Петра поширюються суперечливі вістки про ідентичність агресора, число пострілів, а понад усе про серйозність поранення Івана Павла ІІ. Чути звуки сирени карети швидкої допомоги.

Генеральний директор Радіо Ватикану о. Роберто Туччі, ТІ, який через кілька хвилин після замаху наближається до коментатора Бенедетто Нардаччі і каже: «Я отець Туччі, біля мікрофонів Радіо Ватикану на площі святого Петра. Ще невідомо про важкість поранення. О 17:29 я бачив, як карета швидкої допомоги на великій швидкості виїхала з Ватикану. Мені сказали, хоч я не можу запевнити, що новина відповідає правді, що машина від’їхала в напрямку лікарні Джемеллі».

Поїздка від Ватикану до лікарні імені Джемеллі триває тільки чверть години. Однак, ці п’ятнадцять хвилин здаються нескінченними. Особистий лікар Івана Павла ІІ Ренато Будзонетті пригадує, що «Папа безперервно молився польською мову: "Мій Ісусе! Моя Мати!" Операція була довга й складна. Папа втратив багато крові, зазнав серйозних поранень в багатьох частина тіла, лікарів особливо турбувала перфорація кишечника. Однак, ті, які проводили операцію, усвідомили, що куля пройшла незвичайним шляхом – відхилення тнавіть на кілька міліметрів не дало би шансу на життя.

Під час хірургічного втручання, що проходило на третьому поверсі клініки Джемеллі, в усьому світі, здавалось, зупинився час. ЗМІ з побоюванням очікували результату операції. «Ватиканське Радіо заявило, що стан Папи Івана Павла ІІ не є небезпечним», – один за одним повторюють теле- та радіожурнали всього світу.

Мільйони віруючих, які зібрались на молитві в кожному куточку світу, а, особливо, в Польщі, можуть зітхнути з полегшенням. Італійська поліція допитує молодого турецького екстреміста. І саме до нього звертає свої слова святий Папа Іван Павло ІІ під час своєї першої молитви «Царице Неба» після замаху, який мало не коштував йому життя. 17 травня 1981 року Святіший Отець промовляє із свого ложа болю в клініки імені Джемеллі: «З великим зворушенням дякую за ваші молитви і всім вас благословлю (...) Молюсь за брата, який стріляв у мене, якому я щиро пробачив (...) А Тобі, Маріє, повторюю: "Я весь Твій"».

Святий Іван Павло ІІ не сумнівався, що його врятувала рука Пречистої Діви Марії. «Це вона змінила траєкторію кулі і вмираючий Папа зупинився на порозі смерті».

Минуло вже 35 років, але ті трагічні події залишаються живими в пам’яті. Артуро Марі, фотограф Папи Івана Павла ІІ, згадує: «Мені здавалось що мені на голову звалився весь світ. Сам не розумію, як я у такому шоці зміг фотографувати. Напевно, мною керувала рука Божої Матері».