Що Католицька Церква навчає щодо Антихриста?
  • Срд, 24/04/2024 - 16:30

На основі біблійних текстів прийнято вважати, що початок кар'єри Антихриста «буде скромним і невідомим». Однак, завдяки його силам спокуси, його влада, завоювання і вплив будуть зростати, поки не призведуть до всесвітнього панування.

У своїй книзі «Царство Христа і навернення єврейського народу» о. Деніс Фейхі дає огляд того, що є достовірним, ймовірним і невизначеним щодо Антихриста.

Реальна людська особистість

Безсумнівно, що Антихрист буде одним чоловіком, однією людською особистістю.

Святий апостол Іван пише, що кожен, хто заперечує, що «Ісус Христос прийшов у тілі», є антихристом. У цьому сенсі було багато антихристів, деякі з них були більшими за інших. Ті, що були більшими, були свого роду провісниками того, яким буде Антихрист.

Дехто припускає, що «Антихрист» буде «сектою, зборами нечестивих людей, атеїстичним середовищем або періодом переслідувань»[1], хоча це не так, хоча ці інші можуть знову ж таки слугувати типами, провісниками або знаками того, що його прихід є неминучим. Він, безумовно, буде індивідуальною людиною.

Іспанський богослов 15 століття Франциско Суарес вчить, що він буде просто людиною, в тому сенсі, що він не буде сатаною в людській подобі.[2] Тим не менш, він буде наділений великою силою і особистими якостями спокуси.[3] Про це пише святий апостол Павло:

«Поява бо того буде під діянням сатани з усякого роду силою, із знаками і з неправдивими чудами та всяким брехливим обманом для тих, які гинуть, бо вони не прийняли любови правди, щоб їм спастися». (2 Сол. 2.9-10) 

Його правління

На основі біблійних текстів прийнято вважати, що початок його кар'єри «буде смиренним і невідомим»[4], однак, завдяки його силам спокуси, його влада, завоювання і вплив будуть зростати, поки не призведуть до всесвітнього панування[5], - йдеться в Одкровенні:

«Дано йому вести війну проти святих і перемогти їх; і дано йому владу над кожним племенем і людністю і язиком і народом». (Одкр. 13.7)

Як випливає з вищесказаного, він буде переслідувати Церкву, і тим самим вести війну з Богом. Пророк Даниїл також пише: 

«І слова на Всевишнього буде вирікати та святих Всевишнього буде гнобити, й задумає змінити свята й закон; і вони будуть віддані в його руки до часу, до часів і половини часу» (Дан. 7.25). 

Це «буде випробуванням для добрих і покаранням для нечестивих і відступників»[6]. Гріх останніх карається тим, що їм дозволять повірити його брехні і закам'яніти в гріху:

«Його прихід буде… всяким брехливим обманом для тих, які гинуть, бо вони не прийняли любови правди, щоб їм спастися. І тому Бог посилає їм силу, яка зводить їх вірити неправді, щоб засуджені були всі ті, які не увірували в правду, а милуються з неправедности. (2 Сол. 2.10-12).

Характер його переслідування

У своїй книзі про Антихриста навернений єврей о. Леманн стверджує, що це переслідування матиме два ключові виміри:

  • порушення християнського вчення
  • зобов'язання навчати помилок.

Це буде виконуватися з великою ретельністю і жорстокістю.

Крім того, він буде називати себе Богом і вимагатиме поклоніння собі «в храмі Божому» - що буде розглянуто в належний час. Йому вдасться переконати багатьох у цьому твердженні за допомогою «сили, і знамень, і неправдивих чудес», згаданих вище.  

Час його переслідування

Однак це царювання буде тимчасовим - навіть якщо воно, без сумніву, здаватиметься вічністю для тих, хто страждатиме під його владою. Ймовірно, воно триватиме три з половиною роки, як вчить і Даниїл та Одкровення: 

«До часу, до часів і половини часу» (Дан. 7.25)

«І дано йому владу - діяти сорок два місяці». (Одкр. 13.5)

Наприкінці часу, відведеного йому, Антихрист буде знищений:

«Та потім суд засяде, і в нього владу віднімуть, щоб його знищити і погубити остаточно». (Дан. 7.26)

«І тоді й з'явиться беззаконний, якого Господь Ісус умертвить духом уст Своїх і знищить сяйвом приходу Свого». (2 Сол. 2.8)

«І схоплено звіра і з ним лжепророка, що справляв знамення перед ним, якими він знадив тих, що прийняли клейно звіра, і тих, що поклоняються образові його: живими вкинуто обох в озеро вогню, що палає сіркою». (Одкр. 19.20) 

Тепер, коли ми розглянули те, що достеменно відомо про Антихриста, ми переходимо до області ймовірностей і думок. 

Стосунки з євреями

Багато отців і богословів вважають, що Антихрист спочатку представлятиме себе доброзичливим і «етичним», і обдурить єврейський народ, який (мовляв) визнає його своїм довгоочікуваним Мошіахом і допоможе йому встановити своє правління. Це часто ґрунтується на словах самого Христа в Євангелії від Івана:

«В ім'я Отця мого прийшов я, а ви не приймаєте мене. Прийшов би інший у вашому імені, ви б такого прийняли» (Ів. 5.43).

Наприклад, святий Єронім пояснює цей уривок:

«Юдеї, знехтувавши істину в Особі Ісуса Христа, вітатимуть неправду, прославляючи Антихриста»[7]. 

О. Леманн стверджує, що такої ж думки дотримуються і багато інших, і наводить кілька прикладів:

св. Амвросій

св. Григорій Великий

св. Єфрем

св. Іван Золотоустий.

Було багато фальшивих месій, визнаних деякими представниками єврейського народу, включаючи Бар-Кохбу і навіть Наполеона. Богослов Суарес зазначає:

«З часів Христа дехто на власний розсуд видавав себе за Месію і був прийнятий євреями, як це видно з Йосипа Флавія [...] І ми читаємо в Діяннях VIII, що Симон, що займався чаклунством, видавав себе за Месію, і багато євреїв повірили в нього. Слова Христа можна застосувати не до одного тільки, а до всіх тих фальшивих месій»[8].

Однак він також стверджує наступне:

«Перше пояснення [св. Єроніма та ін.], однак, як я вже сказав, краще, бо є один, якого чекають юдеї, і якого всі вони вітатимуть. Інших же, які видавали себе за Месію, приймали не всі юдеї, а лише деякі з них»[9].

Варто зазначити, що цієї думки дотримувалися і деякі містики. Варфоломій Гольцгаузер (пом. 1658 р.) стверджував: 

«Євреї, знаючи з Біблії, що Єрусалим буде місцем перебування Месії, прийдуть звідусіль і приймуть Антихриста як Месію»[10].

Подібним чином стверджує і Марія з Агреди: 

«Делегати деяких народів, євреїв, турків і татар, будуть благати його особисто звільнити їх від нестерпного ярма. Він оголосить, що готовий виконати їхнє прохання, але водночас підніме сусідні народи на революцію. 

Євреї нарешті принесуть йому дорогу корону і царський одяг, а також скіпетр, і проголосять його своїм вільно обраним царем. [...] 

Тоді багато євреїв потече до Вавилону. Тоді Антихрист намагатиметься розширити своє царство. [...] 

Після цього він увійде в землю обітовану і займе Єрусалим. Тепер, нарешті, царі світу злякаються; вони зрозуміють, що мають справу з Антихристом, тим більше, що євреї всього світу розкажуть про великі таланти і діяння Антихриста, так що його хвала буде лунати по всьому світу» [11].

Як ми побачимо, дуже важливим фактором для таких роздумів є значна схожість між тим, що католики очікують від Антихриста, і тим, що деякі представники юдейської релігії відкрито заявляють, що слід очікувати від їхнього передбачуваного Мошіаха.

Його національність

Існує популярна думка, що антихрист буде євреєм і належатиме до коліна Данового. Цієї думки дотримувався святий Іриней, а також святий Роберт Беллармін[12].

Однак о. Леманн вважає, що аргументи, наведені на користь цієї ідеї, є непереконливими. На думку про те, що євреї не приймуть неєврея як свого Мошіаха, о. Леманн відповідає:

Протягом століть євреї приймали всіх ворогів Ісуса Христа і Його Церкви і вважали себе їхніми помічниками. 

На Великому Синедріоні, що відбувся в Парижі в 1807 році, вони застосували біблійні титули, зарезервовані виключно для Месій, до Наполеона, хоча Наполеон не був єврейської крові. Вони навіть вітали принципи Французької революції як своїх Месій[13].

Він підсумовує: 

Це не є ні певним, ні ймовірним. Це просто можливо, не більше.[14]

Резиденція його імперії 

Існує дві основні думки про те, звідки Антихрист буде правити своїм глобальним царством. Це буде або в Єрусалимі, або в Римі.

Так навчав святий Іриней, який писав близько 180 року нашої ери:

Під час свого царювання Антихрист перенесе резиденцію своєї імперії до земного Єрусалиму[15].

За ним пішли деякі з Отців та інші, включаючи святого Іполита, святого Роберта Белларміна, Корнелія а Лапіде та інших. 

Суарес пише (підтримуючи вищевикладену думку про його національність):

З того, що ми сказали про те, що Антихрист буде євреєм за походженням і знайде свою головну підтримку серед євреїв, відразу ж випливає, що він відновить місто їхніх предків і його храм, яким вони завжди особливо пишалися[16].

Хоча о. Леманн відкидає ідею про те, що проголошення Мошіаха залежить від наявності у нього єврейської крові, він аргументує це наступним чином:

«Якби Антихрист діяв інакше, як би він зміг отримати визнання себе як Месії від євреїв, які мріють про земну славу Єрусалиму і уявляють, що це місто стане столицею майбутнього месіанського царства. 

Цей останній аргумент, здається, стає сильнішим у наш час завдяки зародженню і зростанню сіонізму[17].

Інша думка полягає в тому, що він буде царювати з міста Риму. Святий Роберт Беллармін рішуче виступає проти цієї ідеї. 

Примирення двох думок навчає богослов о. Сильвестр Беррі. У своїй праці про Одкровення святого Івана він вчить, що Антихрист дійсно буде царювати з Єрусалиму, а «Лжепророк» Антихриста буде царювати з Риму під час тривалої вакантності Святого Престолу: 

Наш божественний Спаситель має представника на землі в особі Папи Римського, якому Він дав повну владу навчати і керувати. Так само Антихрист матиме свого представника в особі фальшивого пророка, який буде наділений всією повнотою сатанинської влади для обману народів. [...]

Цей пророк, ймовірно, оселиться в Римі як свого роду антипапа під час вакантності папського престолу, про яку згадувалося вище[18].

Але в чому полягатиме правління Антихриста?

Ми вже бачили, що воно включатиме переслідування Церкви, придушення Літургії і здійснення католицької релігії. Це буде відбуватися за рахунок альтернативної і глобальної («єдиної світової») релігійної системи.  

У наступних частинах ми побачимо, що католицькі богослови і містики вчили, що вона, ймовірно, буде заснована навколо Єрусалимського храму, а також на натуралістичній релігії і кодексі моралі.

Ми також побачимо, що те, що католицькі богослови очікують від Антихриста, незручно близько збігається з тим, що деякі впливові єврейські письменники очікують від свого Мошіаха, і з тим «світлом» і релігією, які, на їхню думку, його прихід принесе поганам.

 

Список використаних джерел

1 Fr Lémann, L'Antéchrist, p 24. О. Денис Фейхі, Царство Христа і навернення єврейського народу, с. 182. Християнський книжковий клуб Америки, Палмдейл, Каліфорнія, 1953.

2 Suarez, De Antichristio, Sect. 1, n. 4 і 5.

3 Fahey 182

4 Там само.

5 Там само.

6 Там само.

7 Epist. 151, ad Algariam, quaest. II, у Fahey 184.

8 Suarez, De Antichristo, Disp. 54, Sect. 1, n. 7. Цит. за: Fahey, p 185.

9 Там само.

10 Преподобний Р. Джеральд Каллетон, Царювання Антихриста, с. 148. TAN Books, Рокфорд, Іллінойс, 1974.

11 In Culleton, 149

12 «Те, що Антихрист буде юдеєм і обрізаним, - це безсумнівно, і це випливає насамперед зі сказаного. Адже євреї ніколи б не прийняли неєврея або необрізаного як свого Месію. Інша причина полягає в тому, що євреї очікують Месію з роду Давида і з коліна Юдиного. Без сумніву, хоча Антихрист дійсно походить з коліна Дана, він буде стверджувати і вдавати, що він з роду Давида. Тоді всі старі автори ясно вчать, що Антихрист буде євреєм, як і дванадцять авторів, щойно процитовані вище, які кажуть, що він буде з коліна Дана. Більше того, про те, що він буде євреєм, говорять і наступні автори: Амвросій, який у 2 Сол. 2 говорить, що Він буде обрізаний, і Єронім, який у Дан. 11 говорить, що він буде бомом юдейського народу, і святий Мартин в Сульпітію в книзі 2 «Діалогів», який говорить, що Антихрист накаже, щоб всі були обрізані за законом, і Кирило, який говорить в Катехизмі 15, що він буде дуже ревно ставитися до храму в Єрусалимі, щоб показати, що він з роду Давида; нарешті, також Григорій, який в книзі 11 в листі 3 говорить, що Антихрист буде прихильником дотримання суботи та інших юдейських обрядів». Святий Роберт Беллармін, Суперечки християнської релігії, с. 891. З Третьої загальної суперечки про верховного понтифіка, книга III, «Про Антихриста», гл. 12. Переклад. О. Кеннет Бейкер, Keep the Faith Press, 2016.

13 У Fahey 187.

14 Там само.

15 Іриней, Adv. Haereses, lib. V, c. 25. Переклад Олександра Робертса та Вільяма Рамбо. З донікейських отців, т. 1. За редакцією Олександра Робертса, Джеймса Дональдсона та А. Клівленда Кокса. (Буффало, штат Нью-Йорк: Видавництво християнської літератури, 1885.) Перероблено та відредаговано для Нового року Кевіном Найтом. <https://www.newadvent.org/fathers/0103525.htm>.

16 Suarez, de Antichristo, sect. V, п. 7.

17 In Fahey 188

18 Отець Е. Сильвестр Беррі, Одкровення святого Івана, с. 135. Перше видання, Католицький Церковний Постачальник, Колумбус, Огайо, 1921.