Архиєпископ Фізікелла про Послання Папи на день убогих: торкнутися суттєвого
  • Втр, 13/06/2023 - 17:26

Пропрефект Дикастерії в справах євангелізації коментує послання Папи Франциска на сьомий Всесвітній день бідних, який цього року відзначатиметься 19 листопада.

«Ріка бідності тече через наші міста, стаючи дедалі більшою, аж виходячи з берегів», – цією метафорою Папа Франциск розпочинає своє послання на Всесвітній день бідних, який цього року припадатиме на 19 листопада та відзначатиметься всьоме. Його оприлюднили у вівторок, 13 червня 2023, в день літургійного спомину святого Антонія Падуанського, небесного покровителя вбогих.

В інтерв’ю для Радіо Ватикану - Vatican News це послання прокоментував архиєпископ Ріно Фізікелла, Пропрефект Дикастерії в справах євангелізації, що очолює Відділ із фундаментальних питань євангелізації в світі. Саме цей відділ, який після реформи Римської курії отримав компетенції колишньої Папської Ради сприяння новій євангелізації, відповідальний за проведення заходів з нагоди Всесвітнього дня бідних.

Не числа зі статистики, а особи, що потребують близькості

Тема послання звучить: «Не відвертай свого лиця від бідного». Це слова Товита зі старозавітної Книги Товита, який дає повчання своєму синові. Архиєпископ Фізікелла звернув увагу на той факт, що це послання побачило світ, коли Папа перебуває в лікарні, поділяючи страждання з багатьма страждальцями. Таким чином, воно схоже до заповіту, який батько залишає синові, звертаючи увагу на уважність щодо вбогих. «Але це не риторична уважність. Це увага, яка торкається кожної окремої особи, за прикладом Ісуса, Який кожному окремому хворому, що наближався до Нього, як також натовпові, відповідав, звертаючи погляд на глибоку екзистенційну потребу, яку вони мали. Отож, як каже Папа, перед обличчям убогого непотрібна риторика. Бідні не є числами зі статистки, вони – особи, які насамперед потребують нашої близькості та людяності».

Голос, що звертає увагу на суттєве

Коментуючи слова Святішого Отця про те, що історичний момент, який переживаємо, заглушує голос того, хто живе в бідності, Пропрефект Дикастерії в справах євангелізації нагадує, що надто високий голос, натомість, даний іншим питанням, таким як фінанси чи розваги. Й тому заглушується те, що може спричиняти незручності, розворушувати сумління, примушує змінити життя й замислитися над тим, що суттєве. «Я б сказав, – додав він, – що Папа ще раз спонукає доторкнутися до глибинного сенсу життя. Це не випадково він вже багато разів казав, що бідні євангелізують нас. Цей вислів вказує на ніщо інше, як на те, що вбогі дають нам змогу побачити й доторкнутися до того, що є суттєвим у житті. І на це не можна ставити глушник, бо ставкою є наше особисте існування».

Не тільки фінансова допомога

Святіший Отець у своєму посланні закликає також до «серйозних і ефективних політичних і законодавчих дій». Як зазначив архиєпископ Фізікелла, урядові та законодавчі ініціативи не повинні зупинятися лише на надаванні фінансової допомоги. Це тільки перший крок, важливий крок, бо злидні обумовлені також неможливістю звести кінці з кінцями наприкінці місяця. «Існує також інша сторона, яка більше стосується культурного виміру, тобто, потреби, також і законодавчо, змінювати ментальність, змінювати те, що часто проявляється у байдужості та зневазі, що ведуть до марґіналізації», – нагадує він, пояснюючи, що окрім матеріальної допомоги, яка закінчується, іноді дуже швидко, потрібно не забувати про освіту, про формування, про те, щоби навчати не бути байдужими одні до одних.