Через гуманітарну допомогу ГО погрожують акціями протесту
  • Чтв, 21/03/2013 - 15:52

20 березня відбулося засідання комітету ВРУ питань соціальної політики та праці щодо отримання гуманітарної допомоги громадськими організаціями в Україні, повідомили в ЛМГО «Спільнота взаємодопомоги «Оселя». Однак проблему вирішено не було, тож представники громадських організації обіцяють організувати акції протесту і шукати вирішення проблеми на міжнародному рівні.

Вчорашнє засідання комітету ініціював народний депутат Михайло Хміль, і в ньому взяли участь представники громадських організацій та благодійних фондів України, представники Митної служби України та інших виконавчих органів. Основним доповідачем мала бути міністр соціальної політики Наталія Королевська, однак замість неї позицію міністерства представляв її заступник – В’ячеслав Коломієць, який не запропонував жодного вирішення проблеми, натомість запевняв, що Міністерство надалі «робить все можливе».

На сьогодні немає інформації про те, коли буде створена нова комісія, яка буде визнавати вантажі гуманітарної допомогою, так само як і те, коли будуть розмитнені ті вантажі, які вже кілька місяців заблоковані в Україні і підлягають штрафним санкціям відповідно до Митного кодексу. Представник Державної митної служби заявив, що відповідальність за ситуацію, яка виникла, мають нести організації – отримувачі гуманітарної допомоги, а не державні органи, які створили таку ситуацію.

Представник Міжнародного руху «Емаус» Герберт Біттер заявив, що світова громадськість обурена перешкодами, які створює держава для громадських організацій в Україні та розвитку громадянського суспільства: «Емаус» працює в цілому світі понад 60 років і налічує більше 300 спільнот у 40 країнах світу. Рух надає гуманітарну допомогу у різні країни світу на різних континентах, і ніде ми не зіштовхувалися з такими проблемами, як в Україні».

Голова комітету запевнив, що це питання розгляне Кабінет міністрів України на Дні Уряду в п’ятницю 22 березня. Після засідання представники громадських організацій написали колективний лист-звернення до прем’єр-міністра України Миколи Азарова з вимогою врешті вирішити проблему і не перешкоджати діяльності громадських організацій та благодійних фондів.

«У цій ситуації громадські організації налаштовані у будь-який спосіб захищати свої інтереси та інтереси людей, яким вони допомагають і вдаватися до рішучих дій – акцій протесту, маніфестацій, та вирішувати питання блокування гуманітарної допомоги в Україні на міжнародному рівні», – зазначено в повідомлення.

Нагадаємо, проблеми з отриманням гуманітарної допомоги розпочалися у грудні минулого року, коли була розформована комісія з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті міністрів України, яка визнавала вантаж гуманітарною допомогою, а її функції щойно 1 лютого 2013 були передані Міністерству соціальної політики. Тож на цей час в Україні на розмитнення очікує 290 гуманітарних вантажів.

За цей час припиналася будь-яка діяльність щодо визнання вантажів гуманітарною допомогою, відтак на складах митниці та громадських організацій заблокованими залишаються більше пів тисячі вантажів з гуманітарною допомогою, призначених для соціально незахищених людей, сиріт, неповносправних, важкохворих, безпритульних людей.

Митниця своєю чергою застосовує штрафні санкції до організацій – отримувачів гуманітарної допомоги, які не змогли отримати визнання вантажу гуманітарною допомогою у встановлений термін і зобов’язує вивозити вантаж за межі України або віддати на користь держави, чи зберігати на складах митниці, оренда яких коштує приблизно 800 грн за 1 день.

В зв’язку з цим організації опинилися у кризовій ситуації: з однієї сторони – через накладання непосильних для громадських організацій грошових стягнень, а з іншої – через створення державою перешкод у наданні послуг людям, яким вони допомагають.

З грудня 2012 року громадські організації та благодійні фонди намагалися вирішити це питання, але лише 2 вантажі з ліками було визнано гуманітарною допомогою через Наказ Міністерства соціальної політики. Такий самий наказ щодо двох вантажів ЛМГО «Спільнота взаємодопомоги «Оселя» був розроблений завдяки численним зверненням нашої організації та лобіюванням міського голови Львова Андрія Садового та народного депутата Михайла Хміля. Цей наказ має бути завізований вісьмома органами центральної виконавчої влади та Національним банком України. Процедура підписання наказу вже триває більше місяця, хоча у Міністерстві запевняли, що питання буде вирішено протягом 3 днів.

На нашу думку, ця ситуація є штучно створеною, оскільки відмови деяких відомств не мають за собою жодних логічних обґрунтувань, а мотивуються приміром тим, що «вантаж не відповідає критеріям гуманності».

У той же час Міністерство соціальної політики офіційно заявляє, що збирається запроваджувати жорстокий контроль за ввезенням в Україну гуманітарної допомоги, аргументуючи це боротьбою з контрабандою та сумнівними вантажами. Об’єктами цієї «боротьби» також стають громадські організації та благодійні фонди, які десятиліттями працюють в Україні і надають допомогу найбіднішим громадянам, а особливо тим, які не отримують належної соціальної допомоги від держави і можуть розраховувати хіба на допомогу з-закордону.

Як повідомляв ZAXID.NET, ЛМГО «Спільнота взаємодопомоги «Оселя» отримала з міста Кьольн (Німеччина) від Спільноти «Емаус» про гуманітарну допомогу. Директор «Оселі» Олеся Саноцька повідомила, що ще з осені 2012 року громадські та благодійні організації не можуть розмитнити свої гуманітарні багажі.

Водночас на Львівській митниці запевнили, що митниця першочергово оформить вантаж ГО «Спільнота взаємодопомоги «Оселя», що ще з осені не розмитнений, як тільки надійдуть відповідні документи про визнання вантажу гуманітарним від Міністерства соціальної політики.

Спільнота взаємодопомоги «Оселя» – це громадська неприбуткова організація, що опікується бездомними.

Джерело: ZAXID.NET


Паломництво Святими місцями