Радіовуглецевий метод дозволяє визначити «абсолютну хронологію» стародавнього Єрусалима, узгоджуючи її з біблійним наративом
  • Чтв, 09/05/2024 - 17:50
Нове наукове дослідження безпрецедентного масштабу дозволило точно датувати знахідки періоду Першого Храму, які були виявлені в Місті Давида, і пролило світло на події, згадані в Біблії. Воно кидає виклик загальноприйнятим уявленням про те, що столиця Юдейського царства була маленьким поселенням в часи правління Давида, переконуючи, що Єрусалим займав величезну територію вже понад 3000 років тому.
Науковий прорив, що дозволив використовувати радіовуглецеве датування шарів руйнувань, починаючи з 586 до н. е. і раніше, пов'язаний з використанням річних кілець дерев. Вони вперше допомогли точно датувати ці періоди, які досі вважалися «чорними дірами» у використанні датування за вуглецем-14, розповідає просвітницький проєкт Біблійна археологія з посиланням на Israel Antiquities Authority та Haaretz.
 
Біблії — довіряти [чи відкинути її як міф?]
 
Багато вчених вважали, що навіть якщо Давид і Соломон існували, вони були лише місцевими вождями, які керували Юдейським царством, що зароджувалося, з крихітного Єрусалима. Широко поширеною була думка, що велика імперія Давида та Соломона була лише пізнішим описом редакторів Біблії, які хотіли підкреслити видатність Єрусалимського Храму та династії Давида. Інші дослідники намагалися заперечити цю скептичну парадигму, вказуючи на деякі залишки в Єрусалимі та його околицях, які, на їхню думку, підтверджують існування великого царства та добре розвиненої столиці вже за часів Давида та Соломона.
Велика частина цих дебатів зводиться до того, чи можна точно датувати археологічні залишки ХІ-Х століттями до нашої ери. Велике царство потребує великої столиці, тож, якщо в Єрусалимі є монументальна архітектура, побудована в цей період, то біблійній розповіді можна довіряти, інакше її слід відкинути як переважно міфологічну.
Тому тим більше дивно, що досі в Єрусалимі дуже мало використовувалося радіовуглецеве датування, один із найсучасніших і найточніших методів, яким володіють археологи, щоби датувати те, що вони викопали. Науковці, які ведуть розкопки в Єрусалимі, здебільшого датували споруди на основі знайденого в них типу кераміки, а це часто неточний метод. Але протягом майже десятиліття роботи команда археологів працювала над тим, щоб виправити цей кричущий недолік.
Нові досягнення у датуванні узгоджують науку і Біблію
Серед висновків цього масштабного дослідження, проведеного Ізраїльським управлінням старожитностей, Тель-Авівським університетом та Науково-дослідним інститутом імені Вейцмана, є зауваження, що вже в Х столітті до нашої ери — за часів царя Давида — в Єрусалимі велася масштабна діяльність, і до ІХ століття до н. е. — за часів царя Йоаша і, можливо, ще раніше, місто розширилося на захід до гори Сіон. Окрім того, підтверджено, що міський мур, знайдений у Місті Давида, був побудований не за часів Єзекії в ході його підготовки до ассирійської облоги, а раніше, за днів царя Уззії, після землетрусу, який стався в Єрусалимі.
У новому комплексному науковому дослідженні вперше вдалося використати точну науку, щоб пов’язати події, згадані в Біблії, з археологічними знахідками, здобутими під час розкопок у Національному парку «Місто Давида». Дослідження тривали майже десять років.
Стаття, опублікована 29 квітня в престижному журналі PNAS, кидає виклик деяким уявленням, які були прийняті досі щодо будівельної діяльності Єрусалима під час правління царів Юдейського царства (Radiocarbon chronology of Iron Age Jerusalem reveals calibration offsets and architectural developments. Johanna Regev, Yuval Gadot, Joe Uziel, and Elisabetta Boaretto. PNAS, April 29, 2024. 121 (19). Джерело: https://www.pnas.org/doi/epdf/10.1073/pnas.2321024121).
 
Радіовуглець розповідає більше
 
Вченим вдалося точно датувати споруди та стіни, побудовані в Єрусалимі в період Першого Храму, і визначити райони, де велася активна діяльність під час правління царів Юдейського царства. Завдяки цьому стало можливим співвіднести біблійний опис царської будівельної діяльності в Єрусалимі з фактичною будівельною діяльністю, виявленою під час розкопок у Місті Давида протягом останніх кількох десятиліть.
У дослідженні представлено понад сто радіовуглецевих дат, взятих із чотирьох різних ділянок розкопок, на східному та західному схилах стародавнього міста. Ці дати були отримані шляхом відбору зразків органічних знахідок, таких як виноградні та фінікові кісточки, та навіть скелети кажанів, знайдені в одній із споруд. Усі вони пройшли процес аналізу та очищення в лабораторіях, і після перетворення на графіт вони були вставлені в прискорювач частинок, який рухається зі швидкістю 3000 км на секунду, відокремлюючи вуглець-14 від органічного матеріалу. Вимірювання кількості вуглецю в органічному матеріалі та обчислення його разом з іншими змінними дозволило дослідникам точно датувати багато знахідок у Місті Давида.
Результати дослідження проливають світло на одне з давніх і суперечливих дослідницьких питань щодо природи та масштабів Єрусалима під час правління Давида та Соломона та після цього: результати показують, що в цей період в Єрусалимі вже існувало широке поселення.
“Ми можемо описати історію будівництва Єрусалима протягом близько 500 років залізної доби з деталізаціями та точністю до десяти років”, — зазначають дослідники у науковій статті.
У рамках нинішнього дослідження вчені використовували річні кільця стародавніх дерев з Європи в Інституті Вейцмана, щоб створити точну часову шкалу однорічних дат, з яких можна точно дізнатися про коливання відсотка вуглецю-14 у атмосфері. Це доповнення дозволило значно точніше датувати періоди, для яких радіовуглецеве визначення зазвичай недостатньо точне, і таким чином допомогло вперше науково реконструювати історію Єрусалима з 1200 року до нашої ери — перед днями Давида та Соломона за біблійним описом — до знищення міста вавилонянами в 586 р. до н. е.
Професор Юваль Гадот, археолог Тель-Авівського університету, який розкопує Місто Давида та є одним із провідних вчених із радіовуглецевого методу дослідження, зазначає: «Нове дослідження дозволяє нам вивчати розвиток міста: досі більшість дослідників пов’язували зростання Єрусалима на захід з періодом царя Єзекії — трохи більше 2700 років тому. Загальноприйнятим припущенням на сьогоднішній день було те, що місто розширилося внаслідок прибуття біженців з Ізраїльського царства на півночі після ассирійського вигнання вже в ІХ столітті до н. е., під час правління царя Йоаша, за сто років до ассирійського вигнання. У світлі цього нове дослідження показує, що розширення Єрусалима є результатом внутрішнього демографічного зростання Юдеї та становлення політичної та економічної системи».
Одним із основних моментів дослідження є те, що майже 20 відсотків проаналізованих зразків, знайдених по всьому Місту Давида, були датовані ХІІ-Х століттями до нашої ери, періодом, який включає часи Давида та Соломона.
«Це чітко вказує на широко поширене поселення поки ще невизначеного характеру», — пишуть дослідники під керівництвом професора Елізабетти Боаретто та доктора Йоганни Регев з Радіовуглецевої лабораторії Інституту Вейцмана.
Важливо зазначити, що більшість із цих радіовуглецевих дат не були пов’язані з керамікою ранньої залізної доби, а деякі походять із обвуглених залишків, знайдених у будівельних матеріалах, розповідає Йоганна Регев.
«Це показує, що за допомогою радіовуглецю можна виявити професію та види діяльності, які не можна виявити за допомогою кераміки, — каже вона. — Ці зразки дають дуже цінну інформацію про те, де люди жили в певний період, і тому є актуальними для реконструкції розміру поселення».
«Це жодним чином не підтверджує існування царства Давида та Соломона, але свідчить про те, що Єрусалим був більш розвиненим у той час, ніж ми думали, — пояснює професор Юваль Гадот. — Це правда, я не можу сказати вам, що саме вони побудували в цей період і хто це побудував, але цей матеріал мав звідкись взяти, хтось там був активним».
 
Біблійна оповідь дає дату
 
Радіовуглецеве дослідження пропонує нове уявлення про історію Єрусалима протягом періоду Першого Храму.
Місто Давида та частина того, що ми зараз називаємо Єврейським кварталом у Старому місті, оточені масивним широким муром товщиною до семи метрів, побудованим за пізньої залізної доби. Коли його вперше виявили в 1970-х роках, археологи датували його самим кінцем VIII століття до нашої ери та приписали оборонним приготуванням царя Єзекії перед ассирійською облогою в 701 році до нашої ери, яку Єрусалим успішно витримав.
Нове дослідження показує, що цей мур також старший за дату, яка була досі загальновизнаною.
Джо Узіель, археолог з Управління старожитностей Ізраїлю, який брав участь у дослідженні, каже: «Протягом десятиліть вважалося, що цей мур був зведений Єзекією, царем Юди, але тепер стає зрозуміло, що він датується часами царя Уззії, як натякає Біблія: “І збудував Уззійя башту в Єрусалимі над брамою Пінна, і над брамою Ґай, і над Мікцоа, і позміцнював їх” (2 Хронік 26:9)... Дотепер багато дослідників припускали, що мур збудований Єзекією під час його повстання проти царя Ассирії Сеннахеріба, щоб захистити Єрусалим під час ассирійської облоги. Тепер очевидно, що мур у східній частині, в районі Міста Давида, був побудований раніше, незабаром після великого землетрусу в Єрусалимі, і як частина будівництва міста під час правління царя Уззії. Після побудови муру й аж до вавилонського руйнування місто продовжувало рости й процвітати».
«Це має сенс. Коли стався землетрус, багато будинків зруйнувалися. Місто було реорганізоване, і мур побудували, щоби він також служив опорою для будівель, які були всередині, — каже Юваль Гадот. — Уроки були засвоєні».
 
Прорив у археологічній науці
 
За словами Юваля Гадота, це перший випадок, коли археологам вдалося використати радіовуглець з такою точністю в цей період, і це робить дослідження «актуальним також для тих, хто не цікавиться особливо археологією стародавнього Ізраїлю».
«Усі хочуть зосередитися на Давиді та Соломоні, але це [дослідження] перевершує це: ми беремо всю послідовність цього періоду, про який згадується в Біблії, і відтворюємо хронологію, — каже Джо Узіель. — Продовжуючи застосовувати ці методи в майбутньому, ми зможемо реконструювати історію Єрусалима на більш науковій основі».
Дещо скептично налаштований археолог Ісраель Фінкельштейн все ж погоджується, що це справді науковий прорив, тому що тепер археологи зможуть порівняти уламки кераміки в цих добре датованих шарах із тим, що знайдено на інших археологічних об’єктах, датування яких залишається більш неясним.
Нове дослідження свідчить про чудові будівлі та житла, які вперше були побудовані в IX-VIII століттях до н. е. і продовжували постійно використовуватися до 586 року, до н. е., коли місто зазнало жорстокого руйнування, що поклало край Юдейському царству.
Після ста п'ятдесяти років археологічних досліджень в столиці Ізраїлю вимальовується більш повна і точна картина стародавнього міста часів Юдейського царства та попередніх періодів, а нові методи радіовуглецевого датування дозволяють визначити «абсолютну хронологію» Єрусалима епохи Першого Храму.
 
Переглянути відео про нове дослідження можна за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=kZU0H_4cH0k
Олександра Обревко
Фото, ілюстрація: Kobi Harati, Yaniv Berman / City of David Foundation; Gil Filibe, Leonardo Gurevich; / City of David Archive; Ariel David; Johanna Regev; Uri Lenz / FLASH90