Кодекс мого тіла і Ґваделупе
  • Втр, 12/12/2023 - 16:46

У наші часи з доступом до Інтернету можна знайти багато інформації про значення символів, зображених на зовнішньому одязі Хуана Дієго з Ґваделупе. 12 грудня, у найтемніший день того року, коли місцеві жителі боялися поразки бога-сонця і, відповідно краху всього їхнього світу, Марія останній раз об’явилася цьому молодому ацтеку. Яке послання Церква транслює сучасному світові кожного року у день літургійного спомину Ґваделупських об’явлень?

            Тогочасну європейську культуру можна було б охарактеризувати і розуміти як «культуру записаного слова», в той же час як місцеві мексиканські аборигени були «культурою зображення». Хіба у наші часи не здійснюється перехід до культури зображення на екрані? Ацтеки малювали зображення тіл і людських жертвоприношень, які звершували з метою осягнення космологічної гармонії і збереження життя на землі. Чи й у наші дні ми не чуємо різні голоси, які силою аргументів, але виключаючи з реальності Бога, намагаються робити те саме? Всі місцеві прекрасно «читали» зображення на тільмі. У культурі, пронизаній смертю і темрявою, послання на тільмі проголошувало, що фінальним призначенням тіла людини є не смерть, а «подружня єдність» із божественним, що людське тіло призначене отримати вічне життя.

            У чудесному зображенні Діва використовує добрі і плідні елементи місцевої культури (зерна посіяного Слова), але очищає їхнє значення від поганського поклоніння і дарує їм повноту значень у Христі. Через те, що відоме сучасним людям – цикли плідності природи, людської сексуальності, плодовитості землі і птахів, аромат квітів – Вона показує нове значення і призначення людського тіла. Марія здійснює інкультурацію Євангелія. У всьому цьому індіанці змогли прочитати основне послання християнства, Добру Новину для людства: Бог пропонує людині взаємини любові, шлюб між небом і землею, який дає нове, надприродне життя.

            У ті ж часи, коли у Європі багато людей відійшли від Церкви через розрив єдності протестантською реформацією, за 15 років після об’явлень американський континент побачив дев’ять мільйонів хрещень! Вся історія Ґваделупе говорить про велику трансформацію – від культури кровопролиття і людських жертв через особисте навернення до того, щоб моє власне тіло було кодексом. Наскільки потужним є це послання саме сьогодні для нас, які живемо в оточенні культури смерті, війни і темряви. Саме через мене, через моє людське тіло, яке робить видимими невидимі речі, інші можуть бачити правду про любов, якій можна довіряти, про любов, яка дає гідність, про любов, яка міжособистісна. Ґваделупська ікона – заклик до навернення, до того, щоб дозволити Богові вирівняти все, що гріх викривив чи деформував у нас, щоб ми жили повнотою нашої людськості і повнотою шлюбу – найінтимнішого життєдайного союзу з Богом.