Папа: Церква повинна зростати, тримаючись власного коріння
  • Чтв, 02/11/2023 - 16:24

В інтерв’ю на італійському телеканалі RAI1, Святіший Отець поділився своїми роздумами про зростання Церкви, занепокоєння війнами, особливість служіння священника та стурбованість, пов’язану із зміною клімату.

В урочистість Усіх святих, 1 листопада 2023 р., в ефірі першого каналу італійського громадського мовника RAI після центрального випуску новин TG1 вийшло інтерв’ю з Папою Франциском. У розмові з директором інформаційної служби Святіший Отець не оминув увагою й війну в Україні, ділячись думками про війни, що тривають у світі, йшлося також про проблему міграції, життя Церкви та особисті питання.

Війна – це завжди поразка

Перше запитання стосувалося нещодавнього збройного конфлікту, який спалахнув внаслідок нападу бойовиків ХАМАСу на Ізраїль. «Що Ви відчували, коли дивилися на ці кадри, і що Ви відчували потім, коли дивилися на кадри бомбардувань Гази?» – запитав журналіст. Насамперед Папа вкотре нагадав, що все здобувається не через війну, а через мир та діалог. «Війна – це поразка. Я пережив це як ще одну поразку», – сказав він. Святіший Отець також розповів, що він кожного дня по телефону спілкується з духовенством, яке перебуває в Газі, супроводжуючи їх своєю молитвою та духовною присутністю.

«Я пам'ятаю дуже важкий момент на початку мого понтифікату, коли з великою силою спалахнула війна в Сирії і я провів молитву на площі святого Петра, де молилися християни, а також мусульмани, які принесли намазлик, килимок для молитви. Це був дуже важкий момент. Я вважаю, що це погано, але згодом, як не прикро про це говорити, до цього звикають, на жаль, звикають. Ми не повинні до цього звикати», – підкреслив Наступник апостола Петра, відповідаючи на запитання про те, що новини, які стосуються війни сьогодні рідше з’являються у інформаційних випусках. Крім того він сказав, що його лякає війна у Святій Землі, її майбутній розвиток, додаючи, однак, що «це вирішується перед Господом», і він уповає на те, що людська мудрість зможе зупинить глобальну ескалацію, пов’язану з війнами у світі.

Творити майбутнє, турбуючись за спільне благо

Ще одна проблема, якої торкнулися співрозмовники, стосувалася загибелі мігрантів у морі. Відповідаючи, Папа Франциск зазначив, що він сам є сином мігрантів, і такі у Аргентині становлять близько 40 із 46-ти мільйонів населення. «Для мене досвід міграції – це сильно екзистенційна річ, не пов'язана з трагедією сьогодення. В післявоєнний період була жахлива міграція, але сьогодні це дедалі більше драматична справа, і п’ять країн найбільше це переживають: Кіпр, Греція, Мальта, Італія та Іспанія. Саме вони приймають найбільше мігрантів», – сказав він. На його думку, Європа повинна проявити солідарність та вступити в діалог, оскільки ці п'ять країн не можуть прийняти всіх. Святіший Отець визнав, що міграційна політика вимагає ресурсів, однак необхідно інтегрувати мігрантів, оскільки в іншому випадку виникають проблеми. «Міграційна політика повинна бути конструктивною для блага країни і для блага мігрантів, а також загальноєвропейською», – підсумував він.

Папа застеріг перед поглибленням кліматичних змін, які з’являються внаслідок деструктивної діяльності людини. «Ще є час зупинитися. Ставкою є наше майбутнє. Майбутнє наших дітей та онуків. Ми повинні бути відповідальними», – сказав Святіший Отець, закликавши дбати про те, щоб не забруднювати навколишнє середовище. Він підтвердив, що має намір поїхати в Дубаї, щоби приєднатися до учасників 28-ї кліматичної конференції ООН, плануючи здійснити цей візит 1-3 грудня.

Церква, яка близька до людей

Папа Франциск відзначив активну роль жінок у житті Церкви, розповівши про їхню присутність на різних посадах у відомствах Римській курії. Що стосується рукоположення жінок, то тут виникає богословська проблема, адже є «Петровий принцип, тобто принцип юрисдикції, і Марійський принцип». «Марія важливіша за Петра, тому що Церква – це жінка. Але якщо ми хочемо звести це до функціоналізму, ми програємо», – зазначив Святіший Отець.

«Чи може скасування целібату для священників допомогти подолати кризу покликання?», – запитав журналіст. Відповідаючи, Папа сказав, що це не допоможе. На його думку, священник повинен бути для вірних батьком та зануреним у громаду, не закриваючись в собі, не втрачаючи з нею контакт. «Пам'ятаю, одного разу я зустрів 65-річного священика, здається, пароха трьох маленьких сіл у горах, кожне з яких налічувало по п'ятсот душ. Я запитав його: “Як Вам це вдається? Чи ви знаєте всіх цих людей?” Він усміхнувся і сказав: “Я також знаю клички їхніх собак”. Такими є священики, які занурені в громаду, вони є справжніми отцями у спільноті. Коли священик починає бути трохи “вишуканим”, ми втрачаємо», – наголосив Святіший Отець.

Не замикатися на минулому та вміло реагувати на зловживання

Торкаючись теми нещодавнього Синоду у Ватикані, Наступник апостола Петра сказав, що він задоволений його результатом, підкресливши те, що Церква приймає всіх охрещених. «Далі кожен зростає і дозріває в своїй християнській приналежності», – сказав він, зауваживши, що проблема виникає, коли «хочуть увійти певні організації». Принцип, за його словами, полягає в тому, що «Церква приймає всіх, хто може бути охрещений, а організації не можуть бути охрещені».

Папа також поділився напрацюваннями Церкви у сфері боротьби із сексуальними зловживаннями щодо неповнолітніх та вразливих осіб. «Зловживання, чи то щодо сумління, чи то сексуальне, чи будь-яке інше, не можна толерувати. Це суперечить Євангелію; Євангеліє – це служіння, а не зловживання, і ми бачимо багато єпископатів, які добре попрацювали над вивченням сексуальних зловживань, але також і над іншими», – сказав він. Але проблема, за його словами, є ширшою, і полягає у відсутності «культури боротьби з насильством». «Наприклад, за статистикою, яку я отримав від міжнародної організації, що займається цим питанням, від 42 до 46 відсотків насильства відбувається в сім'ях або мікрорайонах, і люди мають звичку все це приховувати. І це погано», – пояснив Єпископ Риму.

Застерігаючи від зацикленні на меланхолії за минулим, Святіший Отець підкреслив, що для того, щоб Церква зростала, вона повинна завжди перебувати в русі. «І спосіб буття Церкви також повинен зростати згідно трьома прекрасними принципами Вінсента Лерінського, Отця Церкви першого століття, зростати з коріння. З коріння, як сік у дереві, що росте, але завжди прив'язане до кореня. Церква, яка відривається від коріння, повертається назад і втрачає цей сік здорової традиції, яка не є консерватизмом, ні. Традиція зростає, – зауважив він, – і вона повинна рухатися вперед. Згадаймо, наприклад, смертну кару. Сьогодні ми говоримо, що смертна кара не є моральною. Так само є зростання щодо рабства. Колись невільники вважалися нормальним явищем. Сьогодні це не є нормальним. Моральна свідомість також зростає».

Захоплення футболом та спогади про мамине виховання

Завершальні питання інтерв’ю стосувались особистого життя Папи та його вподобань. Він зокрема, сказав, що йому подобається море, однак востаннє відпочивати на море він їздив ще 1975 року. Папа також розповів, що перед тим, як обрати священичий шлях, свого часу зустрічався з гарною дівчиною, яка працювала в кіно. Крім того Святіший Отець згадав про чудове виховання, яке отримав від матері, яка навчила його багатьох прекрасних речей, зокрема, прищепила любов до музики.

«Ваша віра коли-небудь похитнулася?» – запитав журналіст. У відповідь Папа сказав, що в сенсі її втрати – ні, додавши, що ми можемо її не відчувати, віддалятися від Бога, деколи не бачити вирішення Богом наших питань. Він також запевнив, що зі здоров’ям у нього все гаразд, стан коліна покращується. Відповідаючи на запитання про те, хто йому більше подобається з представників світу футболу, Мессі чи Марадонна, Святіший Отець вказав на третього – на Пеле, розповівши, що слідкував за цими трьома. «Вони троє чудові. Кожен зі своєю особливістю», – сказав Папа.