Папа: пріоритетом на синоді є слухання; не засмучуймо Святого Духа пустослів’ям
  • Чтв, 05/10/2023 - 10:35

Промовляючи під час першого загального зібрання в рамках XVI Звичайної Асамблеї Синоду Єпископів, Папа Франциск наголосив на першочерговій ролі Святого Духа, заохотивши слухачів не засмучувати Його пустослів’ям і наголосивши на пріоритеті слухання в рамках синодальних праць.

«Всі єпископи світу бачили необхідність замислитися над синодальністю. Чому? Бо всі зрозуміли, що плід дозрів», – сказав Папа Франциск, промовляючи 4 жовтня 2023 р. під час першого загального зібрання в рамках XVI Звичайної Асамблеї Синоду Єпископів, яким розпочалася його безпосередня праця. Він нагадав, що протягом історії ватиканського синоду, заснованого Павлом VI, відбувалося повільне дозрівання розуміння того, що всі повинні могти вільно висловлюватися. «І так, повільно, протягом майже 60 років, шлях рухався у цьому напрямку, так що сьогодні ми дійшли до цього Синоду про синодальність», – зазначив Святіший Отець, розповівши, що це була одна із тем, які запропонували під час спеціального опитування всі єпископи світу.

Під проводом Святого Духа за вказівками святого Василія

Наступник святого Петра знову підкреслив, що синод не є парламентом, ані зустріччю друзів для вирішення якоїсь справи та обміну думками. Не треба забувати, що головною дійовою особою є не ми, а Святий Дух. «І якщо між нами є Святий Дух, Який провадить нас, це буде прекрасний Синод. Якщо між нами є інші способи прямувати вперед, з огляду на людські, особисті, ідеологічні інтереси, це не буде Синод», – мовив він, зауваживши, що присутнім роздали тексти з праць святого Василія Великого, присвячені Святому Духові, покликані допомогти краще зрозуміти цю дійсність, адже «Святий Дух є головною дійовою особою церковного життя», а задум спасіння людей «сповняється благодаттю Святого Духа».

Ділячись думками про те, що Святий Дух вливає у церковну спільноту «глибокий динамізм», Папа вказав на те, як у день П’ятидесятниці все було впорядкованим і чітким, і раптом замішання, звучать різні мови. Й тут велике діло Святого Духа, що полягає не в єдності, а в гармонії. «Він єднає нас у гармонії, в гармонії всіх відмінностей», – мовив Єпископ Риму, підкреслюючи, що гармонія не означає «синтез», а «зв’язок сопричастя між несхожими частинами». «Кожна християнська спільнота, кожна особа має свої особливості, але ці особливості потрібно включити в симфорнію Церкви, й цю правильну симфонію творить Святий Дух».

Не засмучувати Святого Духа

Папа також нагадав про те, що в Святому Письмі та в літургії зустрічаємо згадку про «смуток Святого Духа». А тим, що Його засмучує, за словами Святішого Отця, є «порожні слова». Прикладом цього є «недобра людська звичка», якою є пліткування. «Яким же великим лихом є засмучувати Святого Божого Духа: хіба є необхідність говорити про це? Балаканина, лихослів’я. Це засмучує Святого Духа. Це найпоширеніша хвороба в Церкві – плітки. І якщо ми не дозволимо Йому зцілити нас від цієї хвороби, то важко, щоб синодальний шлях був добрим. Принаймні тут, всередині: якщо ти не згідний з тим, що каже той чи інший єпископ, що каже та черниця чи той мирянин, то скажи це у вічі. Для цього і є синод. Щоб говорити правду, а не позалаштункові плітки», – наголосив Наступник святого Петра.

Не підмінювати голос Святого Духа голосом світу

Святіший Отець також вказав на необхідність розрізняти голоси Святого Духа від мирських голосів. «Вважаймо щодо цього: не займаймо місце Святого Духа світськими речами, також і добрими, як от здоровий глузд: це допомагає, але Святий Дух сягає далі. Ми повинні навчатися жити в нашій Церкві зі Святим Духом», – наголосив він.

Пріоритет слухання

У цьому контексті Папа зауважив, що для того, щоби зробити місце для Святого Духа, потрібно віддати першість слуханню. З цього також випливає необхідність комунікації, що буде відображенням цього стилю. «Потрібен аскетизм, вибачте, що я це так говорю журналістам, але потрібен певний піст на публічне слово, щоб оберігати цей вимір», – сказав Святіший Отець, пояснюючи, що тут не йдеться про те, що учасники бояться, а тому не дають доступу для журналістів, а про те, щоби підкреслити пріоритет слухання над тим, щоби говорити. Папа навів приклад того, як під час попередніх синодів створювалася громадська думка навколо тем, що розглядалися, яка чинила тиск, так і цього разу висувають різні гіпотези про те, що прийматиме цей синод. «Тому прошу вас, працівників комунікації, добре виконати своє завдання, правильно, щоб Церква та люди доброї волі, бо інші й так говоритимуть, що забажають, зрозуміли, що також і в Церкві є пріоритет слухання», – попросив Наступник святого Петра.