Франція: храми руйнуються, кілька тисяч знесуть
  • Чтв, 14/07/2022 - 13:05

2,5 тисяч, а, можливо, й 5 тисяч храмів у Франції можуть розібрати впродовж найближчих 8 років – йдеться у звіті, представленому в сенаті. Якщо врахувати, що в цій країні є 100 тисяч місць культу – переважно церков-, то ці цифри не є настільки вражаючими. Автори звіту для сенату закликають державу розпочати програми, які могли б стримати деградацію релігійної спадщини Франції.

У 1905 році силою закону про розділення Церкви і держави сакральні об’єкти стали власністю держави і власне місцева влада є відповідальною за їхнє збереження. Через це храми, побудовані до цієї дати є у значно кращому стані, бо легше знайти кошти на найбільш необхідні ремонти. Таких церков є 45 тисяч.

У гіршому стані є храми з ХХ століття, які не належать державі, мають меншу художню цінність і деколи були збудовані з гірших матеріалів. У результаті секуляризації у багатьох з них більше не відправляють літургії, частина взагалі зачинені, що пришвидшує їхню руйнацію через брак необхідного провітрювання. Найбільше таких храмів у провінції, в сільській місцевості.

Рапорт сенату закликає розпочати національну програму охорони релігійної спадщини Франції, що передбачає, в першу чергу, інвентаризацію, а також відчинення храмів для доступу вірних, для шкільних навчань та різних культурних ініціатив.

Водночас сенат не згадує про продаж і десакралізацію церков, оскільки це б змінило їхній характер. У Франції така доля спіткала 250 церков, тобто майже 0,6% усіх сакральних об’єктів. Натомість сенат вказує на потребу додаткового фінансування сільських громад, які не мають засобів для належної турботи про святині, розташовані на їхній території.


Паломництво Святими місцями

Добровільний внесок
вкажіть суму пожертви

  грн/місяць