Кардинал Кох: не відомо, чи Папа зустрінеться у Казахстані з Главою РПЦ
  • Птн, 12/08/2022 - 16:26

Префект Дикастерії сприяння єдності між християнами поділився в інтерв’ю для німецького Католицького Інформаційного Агентства думками про виклики, які стоять перед екуменічним діалогом у контексті ситуації на Близькому Сході та російської агресії в Україні.

Кардинал Курт Кох, Префект Дикастерії сприяння єдності між християнами, очолюватиме ватиканську делегацію, що візьме участь у пленарній асамблеї Всесвітньої Ради Церков, яка від 31 серпня до 8 вересня 2022 р., відбуватиметься у німецькому місті Карлсруе. Про це, а також про участь у конгресі релігій у Казахстані, він поділився своїми думками в інтерв’ю для німецького Католицького Інформаційного Агентства (KNA).

Прямуючи до примирення в Христовій любові

Очільник ватиканського екуменічного відомства висловив сподівання на те, що тема асамблеї «Христова любов веде світ до примирення та єдності» зуміє насправді показати, що любов може вчинити в світі, зокрема, між християнами. Під час асамблеї планується спільна заява про ситуацію на Близькому Сході. Відповідаючи на запитання про те, чи за актуальних обставин це не призведе до нових поділів, кардинал Кох сказав, що надіється на появу якихось значущих перспектив, покликаючись на те, що Христова любов єднає нас між собою. «Святий Престол завжди підкреслював, що потрібно прямувати до розв’язки у формі двох держав. Без цього неможливо говорити про мир і примирення», – підкреслив він, звернувши увагу на те, що зустріч відбувається у Німеччині, яка з огляду на свої історію також несе особливу відповідальність.

Напружена ситуація в православ’ї

Кореспондентка звернула увагу на те, що в асамблеї братимуть участь делегати з України та Росії. Чи це може привести до якоїсь плідної дискусії? Префект Дикастерії сприяння єдності нагадав, що нещодавно точилася дискусія про недопущення делегації РПЦ, але Всесвітня Рада Церков не вважає цей крок вирішенням. «Діалог, дискусії та стосунки потрібно підтримувати, в протилежному випадку нічого не вдасться досягнути», – сказав він, розповівши про участь представника очолюваного ним відомства в нараді представників православних Церков на Кіпрі в рамках приготування до пленарної асамблеї Всесвітньої Ради Церков. За його словами, досвід, загалом, був позитивним. «Була можливість для відвертої дискусії, незважаючи на те, що ситуація, як очевидно, була дуже важкою. Позиція російського православного патріарха Кіріла також викликала велике напруження в лоні православ’я. Православні стараються чітко окреслити свої відмінні позиції, але не втрачаючи контактів між собою», – сказав очільник дикастерії, відповідальної за екуменічний діалог.

Зустріч з патріархом Кірілом і діалог з РПЦ

Відповідаючи на запитання про те, чи під час візиту Папи в Казахстан з нагоди міжрелігійної зустрічі, в якій свою участь підтвердив також Предстоятель РПЦ, може відбутися зустріч між ієрархами, кардинал Кох відповів: «Не знаю. Великим викликом буде факт, і це потрібно враховувати, що Папа перед візитом в Україну зустрівся б спочатку з російським православним патріархом. В Україні це б сприйняли як велику трудність». А чи така зустріч мала би сенс? «Я вважаю, – сказав очільник ватиканського екуменічного відомства, – що мало би сенс опрацювання спільної чіткої позиції, аби ця безглузда та жахлива війна нарешті закінчилася».

Розповідаючи про актуальний стан діалогу з РПЦ, кардинал Кох нагадав, що православні Церкви прийняли рішення, що богословський діалог між ними та католицькою Церквою відбуватиметься у багатосторонньому форматі, а не двосторонньому. Але тепер РПЦ не бере участі в цьому діалозі через конфлікт з Константинопольським патріархом, пов’язаний із визнанням автокефалії ПЦУ. Але поза богословським діалогом існують двосторонні стосунки. «Зараз, – сказав він, – це затьмарене позицією патріарха Кирила щодо війни в Україні. Ці позиції дуже різняться, бо для Католицької Церкви доволі ясно, що війна ніколи не є вирішенням. Війна лише створює ще більші проблеми, з великою кількістю жертв, біженців, забрудненням довкілля та провокуванням голоду в світі. Позиція Святого Престолу, отже, чітка: війна – це неправильний шлях». Однак, за його словами, хоч різниця є дуже великою, «якщо хочемо шукати дороги для подальшого порозуміння, то мусимо підтримувати діалог».


Паломництво Святими місцями