Важкі питання. Що стоїть за формулою «Господь з вами» - «І з духом твоїм»?
  • Пон, 14/03/2016 - 17:47

ПИТАННЯ: Що стоїть за формулою, яку священик і вірні вимовляють на кожній Літургії: «Господь з вами» - «І з духом твоїм»?

ВІДПОВІДЬ: «Господь з вами» - «І з духом твоїм»: цим взаємним вітанням священнослужителя і християнської спільноти сповіщається присутність Господа. «І з духом твоїм»: «твоїм» тут відноситься до священика, який служить Літургію. Частини цього діалогу повторюються під час літургії неодноразово. Вони звучать на початку і в кінці, перед проголошенням Євангелія, на початку Євхаристійної молитви. Слова священика і відповідь народу свідчать про таїнство Церкви, яка збирається разом.

І перша, і друга частина цього діалогу мають біблійне походження. «Господь з вами!» - Вітає женців Боаз, один з предків царя Давида. Женці відповідають: «Хай благословить тебе Господь!». Схожі фрази ми знаходимо і в Книзі Суддів (6,12): Ангел Господній з'явивсь Гедеону і каже йому: «Господь з тобою, хоробрий мужу!». У ІІ Книзі Хронік (15,2) читаємо: «Тоді на Азарію, сина Оведіва, зійшов Дух Божий, і вийшов він назустріч Асу та й сказав йому: Послухайте мене, Асо та ввесь Юдо й Веніямине! Господь з Вами, коли ви з Ним». Таке ж вітання ми зустрічаємо і в Новому Завіті: «Ангел, увійшовши до Неї, сказав: Радій, Благодатна! Господь з Тобою!»- З Євангелія від Луки 1,28; у Другому посланні до Солунян апостол Павло пише: «Сам Господь миру нехай завжди дасть вам мир усяким способом. Господь з усіма вами!»(3,16). Друга ж частина вітання з'являється, наприклад, у Другому Посланні до Тимотея: «Господь Ісус Христос з духом твоїм» (4,22) і в інших листах святого Павла.

Мова йде не тільки про вітання, але і про побажання. Священик сповіщає зібранню, що святкує Євхаристію, що Господь дійсно посеред них, згідно з обітницею Самого Ісуса: «Бо де двоє або троє зібрані в моє ім'я, там Я серед них» (Мт 18,20). Це і побажання, щоб Господь воістину був з нами, а ми зуміли прийняти дар Його благодаті. Це коротке привітання висловлює велику істину: Христос перебуває в священику і в зібранні вірних, а спільноту об'єднує одна і та ж віра.

У відповіді народу - «І з духом твоїм» - «дух» відноситься до найблагороднішого аспекту людини. Ми не говоримо просто: «І з тобою», але - «І з духом твоїм». Дух - це найглибший вимір людини, і саме там Святий Дух перебуває з усією своєю силою. Як пише святий апостол Павло до Римлян (8,15-16): «Тому що ви не прийняли духа рабства, щоб знову жити в страху, але прийняли Духа усиновлення, що через Нього кличемо:"Авва, Отче! " Цей Дух свідчить разом із духом нашим, що ми - діти Божі».

Крім того, вираз «І з духом твоїм» підкреслює особливу гідність священика і цінність його служіння, - ще й тому ми не говоримо просто «і з тобою». У священика, що здійснює Євхаристію, особливим чином присутній Святий Дух, отриманий в Таїнстві Священства. Слова «І з духом твоїм» можуть бути також відповіддю на побажання миру, що виражає повагу і прихильність до співрозмовника. Ця літургійна формула має і екуменічну цінність, оскільки вона використовується і на православних, і на протестантських богослужіннях.


Паломництво Святими місцями