Історія єврейського хлопчика, який став кардиналом
  • Пон, 10/08/2015 - 19:55

Був Великий четвер 1940 року. Єврейський юнак чотирнадцяти років Арон Люстеже (1926-2007) зупинився неподалік католицького катедрального собору в Орлеані (Франція).  Через хвилину він зайшов до святині. 

«Я зупинився біля південного трансепта, де мерехтіло безліч кольорів і свічок. Здивований, я простояв там кілька хвилин. Я не знав, чому я там знаходжуся, і чому зі мною щось відбувається. Я не розумів значення того, що бачив. Я не знав, ані яке свято, ані того, що роблять присутні там люди в мовчанні. Я повернувся додому в свою кімнату. Нікому нічого не сказавши».

«Наступного дня я повернувся в катедральний собор. Я знову хотів побачити це місце. Храм був порожній. Він був порожній також і духовно. Я пережив досвід тієї порожнечі: я не знав, що це була Велика П’ятниця, але саме тієї хвилини я подумав: я хочу прийняти хрещення».

Арон Люстеже народився  в Парижі. Його батько був емігрантом – ашкеназійським євреєм з коліна Левина, який прибув до Франції з Бендзина, де познайомився зі своєю майбутньою дружиною. У сім’ї Люстеже була крамниця трикотажних виробів. Вони не були надто релігійні. Шарль Люстеже був агностиком, він не святкував ніяких єврейських свят, за виключенням весняних, під час яких святкується пробудження природи.

Усвідомленню Бога з абсолютною впевненістю Арон зобов'язаний своїй матері. Для батька це все було дурістю. Батьки оберігали своїх дітей від християн, веліли ставитися до них по -дружньому, але з обережністю, а одна тільки думка про навернення була для них неприйнятна.Маленький Арон, однак, дорослішав в християнському світі. У школі, коли він відвідував ліцей, його найкращим другом був протестант. Величезне враження на Арона справило читання протестантської Біблії. Він повністю прочитав її - як Старий, так і Новий Завіт - таємно від батьків (у той час, коли він повинен був практикувати гами). Втім, він багато читав. Незабаром після Біблії прийшла черга історії англійських католицьких мучеників часів реформації - людей, які перебувають в ув'язненні і переслідуваних за віру.

«З одного боку для мене це було абсолютно незрозумілим, тому що я тоді ще не вивчав історію . Я взагалі не знав про католиків і протестантів, навіть про Генріха VIII. Для мене це було як читання історії про індіанців або папуасів. Але я розпізнав у ній таємницю мучеництва і Абсолют Бога.Богу потрібно все віддати, необхідно бути вірним тому , чого Він вимагає від тебе. Мученик віддає своє життя в жертву, тому що хоче бути вірним і для того, щоб врятувати людей. Тут для мене є певна схожість зі страждаючим Месією Ісаї».

Деякий вплив на Арона справили християнські вчителі, а також перебування в християнських родинах у Німеччині. Саме тоді він вперше перебував у щоденному контакті з християнами, в будинках яких панувала атмосфера спокійного добродушності, стиль життя, сформований моральністю Євангелія.

Неймовірно важливим для духовного розвитку Люстіже було перебування в Орлеані. Батьки відправили туди його з сестрою відразу після початку війни, в надії, що в провінції діти знайдуть краще притулок. Тут Арон ходив до ліцею, де був єдиним євреєм у класі. «Я ділив своє життя з по-справжньому вірними християнами.Вони точно знали, що ми євреї, і чинили з нами з певною обачністю . Я знову відкривав зсередини світ християн, на цей раз вже не німецький, а французький: культуру, мислення, життя і поведінку. Зокрема мене цікавили християнські пам'ятники та костели в Орлеані і його околицях».

Одного разу Арон попросив Новий Завіт у своєї господині, і почав його читати з Євангелія від Матвія, яке знаходиться спочатку . У цей же самий період він дуже уважно читав Паскаля. Потім він почав вручну переписувати Євангеліє від Матвія, підкреслюючи деякі фрагменти, які його зачіпали.Так, без будь-якого зовнішнього тиску, неймовірним і делікатним чином в ньому дозріває рішення прийняти католицьку віру.

Після цих подій Арон зв'язався з єпископом Орлеана. Єпископ почав давати Арону особисті лекції з релігії, а також закликав його просити дозвіл у батьків для здійснення таїнства хрещення . Розмова з батьками для молодого Арона було нелегким завданням . Це була неймовірно болюча сцена, яку неможливо було винести . Арон пояснював їм , що в результаті цього кроку він не залишає єврейський народ, а навпаки, знаходить його, що відкриває в повноті його значення .

«Я абсолютно не відчував, що вчиняю зраду; навпаки, я відчував, що я відкриваю важливість, значення того, що знаходиться в моєму розпорядженні від народження». Для батьків це було абсолютно незрозумілим, божевіллям, тим, що неможливо винести. Ця була найжахливіша річ, найгірше лихо, яке могло з ними статися.

«У мене було гостре відчуття розуміння того, що я завдаю їм нестерпного болю. Це розривало мені серце, і я зробив це насправді тільки в результаті внутрішньої необхідності . Інше рішення ґрунтувалося б на закритті за все всередині себе, на укритті і очікуванні. Але таке рішення я навіть не брав до уваги».

Зрештою, батьки знехотя висловили свою згоду. Церемонія прийняття таїнства хрещення і прийняття першого причастя була здійснена 25 серпня 1941, а таїнство миропомазання - 15 вересня 1941. Під час хрещення до свого імені Арон додав імена Жан і Марія.

«Жодної хвилини у мене не була навіть думки зректися своєї єврейської ідентичності. Навпаки. Я обрав Ісуса Христа як Месію Ізраїлю і мав спільне з християнами, які поважали іудаїзм».

Свідченням того, що батьки не могли до кінця погодитися з тим, що Арон прийняв католицтво, є той факт, що після війни батько намагався анулювати хрещення. Аргументуючи це тим, що не були виконані умови прийняття хрещення. Однак Арон прекрасно знав, що це не так, і сміливо дав правдиве свідчення рабину, виступаючи проти аргументів батька. Арон і його батько залишилися живі під час війни, а мама загинула в Освенцимі.

Після закінчення навчання він почав реалізовувати своє бажання стати священиком. Навчався в Сорбонні і в семінарії Кармелітів. Після висвячення (Великдень 1954 ) став директором центру Richelieu і духовним батьком студентів в університеті Сорбонна. У 1969 році став настоятелем парафії св. Іоанни де Шанталь. У 1979 році його введено в сан єпископа Орлеана, а менше двох років по тому - архієпископа Парижа. У 1983 році Арон Жан- Марі Люстіже отримав звання кардинала, а в 1995 році став членом престижної Французької академії. Помер в 2007 році.

Джерело: Католицький Медіа-Центр