Папа Франциск на служінні мирові
  • Втр, 23/08/2022 - 17:33

Шість місяців війни в Україні, шість місяців постійних закликів, в яких Папа Франциск у хвилини, коли здається, що переважає «диявольська та огидна логіка» зброї, благає запобігти ще більшим катастрофам і сприяти людському братерству.

Хто провадить війну, той забуває про людяність. Протягом шести місяців війни в України лунають неустанні заклики Папи Франциска до миру та до запобігання глобальним катастрофам.

Поразка для всіх

Папа не втратив жодної нагоди, щоб нагадувати світові, звертаючи погляд також і за межі географічних кордонів, у яких тривають бойові дії, що «кожна війна представляє собою поразку для всіх» (Ангел Господній 27 березня 2022), закликаючи розвернути перспективу та завдати поразку війні. «Наша уява виглядає дедалі більше зосередженою на кінцевій катастрофі, яка нас винищить. Це може статися з ймовірною ядерною війною» (Загальна аудієнція 16 березня 2022). «Перед обличчям загрози самознищення, нехай же людство зрозуміє, що прийшов час скасувати її», відкинути її, «усунути її з історії ще до того, як вона усуне людину з історії». «Що це буде за перемога, яка підійме прапор на нагромадженні руїн?» (Ангел Господній 10 квітня 2022), – запитував він, бажаючи: «Нехай же Господній Дух визволить нас від цього потягу до самознищення» (Загальна аудієнція 23 березня 2022).

Акт святотатства

Війна є безумним «місцем смерті, де батьки і матері хоронять своїх дітей, де люди вбивають братів, навіть не бачивши їх, де могутні приймають рішення, а вмирають убогі» (Ангел Господній 27 березня 2022). Вона є божевіллям, яке не має виправдання, зауважував Папа, маючи на думці численних вимушено переміщених дітей, додаючи, що вона «нищить не лише теперішнє, але й майбутнє суспільства». «Я прочитав, що від початку агресії проти України кожна друга дитина в країні стала біженцем. Це означає руйнувати майбутнє, завдавати болючі травми найменшим і невинним серед нас». Війна є варварським і святотатським актом, який виступає «проти сакральності людського життя, насамперед, проти беззахисного людського життя, яке слід шанувати та захищати, а не винищувати, і яке є понад будь-якими стратегіями!» (Ангел Господній 20 березня 2022).

Мрія і кошмар

«Бог є Богом лише миру, а не війни» та «перебуває на боці миротворців» (Ангел Господній 27 лютого 2022), – наголошує Папа Франциск, стверджуючи, що той, «хто підтримує насильство, профанує Його ім’я» (Ангел Господній 13 березня 2022), він заперечує «Божу мрію» про людство, що здійснилася в П’ятидесятниці, коли народи різних мов зустрічаються і розуміють одні одних. Навпаки, війна є «кошмаром», у якому «народи воюють, народи вбивають одні одних, люди, замість наближатися, змушені віддалятися від своїх домівок» (Царице Неба 5 червня 2022).

Не звикати до війни

З думкою, зверненою також і за межі Європи, до забутих конфліктів у Сирії, Ємені чи в М’янмі, згадуючи лише деякі елементи «фрагментарної третьої світової війни», Папа неодноразово закликав не вважати збройний конфлікт чимось неминучим. Потрібно всіма силами протидіяти загрозі звикнути, або навіть забути про «трагічну дійсність» того, що відбувається в Україні чи деінде, ніби йдеться про щось далеке, та «охолонути серцем». «Ми повинні перетворити сьогоднішнє обурення на завтрашнє зобов’язання. Бо, якщо з цієї історії, ми вийдемо такими самими, якими були перед тим, то всі ми, певним чином, будемо винними» (Ангел Господній 27 березня 2022), – закликав він.

Діти одного Отця

«Батько всіх, а не лише декого», в дійсності, «хоче, щоб ми були братами, а не ворогами». Війна, натомість, призиває «дух Каїна», який вбиває брата Авеля. «Людство є впертим», повторює помилки та жахіття минулого, як стверджує Папа: «Ми закохані у війни, у дух Каїна, в убивання, а не в дух миру» (Прес-конференція в літаку під час повернення з Мальти). «Той, хто переслідує власні цілі, завдаючи шкоди іншим, зневажає власне покликання людини, бо всі ми створені братами і сестрами» (Ангел Господній 23 січня 2022), – сказав Єпископ Риму, проголосивши за кілька тижнів до початку широкомасштабного вторгнення День молитви за мир.

Неустанна молитва

Ще перед тим, як спалахнуло насильство й ескалація з вторгненням російських збройних сил на територію України, Папа Франциск неустанно закликав зійти з цієї дороги, вказуючи відповідь на диявольське божевілля насильства в Ісусовому навчанні (Загальна аудієнція 23 лютого 2022). Проголосивши День молитви й посту за Україну на Попільну середу, перший день Чотиридесятниці, він заохочував усіх не відвертати погляд від Бога, зберігати надію за заступництвом Діви Марії, Цариці миру. «Не переставаймо молитися, більше того, молімося ще наполегливіше», – закликав він, заохочуючи пам’ятати про те, що «мир у світі завжди починається з нашого особистого навернення в слідуванні за Христом» (Загальна аудієнція 2 березня 2022).

Посвячені Цариці Миру

В урочистість Благовіщення, 25 березня, Папа Франциск посвятив усе людство, й особливим чином Росію та Україну, Непорочному Серцю Діви Марії, молячись за тривалу згоду між народами під покровом нашої спільної Матері: «Визволи нас від війни, вбережи світ від ядерної загрози». «Перед обличчям божевілля війни, і надалі, прошу вас, кожного дня молімося Розарій за мир. І молімося за політичних лідерів країн, щоб вони не втрачали “чуття людей”, які хочуть миру й добре знають, що зброя ніколи його не приносить» (Царице Неба 8 травня 2022), – закликав він під час недільної зустрічі з вірними.

Загроза руїни

З болем у серці перед обличчям дедалі тривожніших картин, Папа закликав політичних лідерів зробити «серйозний іспит сумління перед Богом»: «Прошу всі залучені сторони, щоби стрималися від будь-якої дії, що може спричинити ще більше страждання населення, дестабілізуючи співіснування між народами та дискредитуючи міжнародне право» (Загальна аудієнція 23 лютого 2022). Констатуючи неспроможність ООН (Загальна аудієнція 6 квітня 2022), будучи переконаним у тому, що «кожен день війни погіршує ситуацію для всіх», він закликав: «Будь ласка, не ведіть людство до знищення!» (Царице Неба 5 червня 2022).

Ще наприкінці минулого року Папа наголошував, що єдиним вирішенням є серйозний діалог, що «зброя – це не дорога» (Ангел Господній 12 грудня 2021). «Якщо об’єктивно подивитися на дійсність, беручи до уваги шкоду, яку кожен день війни завдає цьому народові, але також і всьому світові, єдиною раціональною річчю, яку слід зробити, було б зупинитися та вести переговори.» (Ангел Господній 31 липня 2021).

Диявольська логіка зброї

З цього випиває заклик: «Нехай же розпочнуться справжні і конкретні переговори про припинення вогню і про прийнятне вирішення. Нехай буде почутим сповнене відчаю волання людей, що страждають, нехай зупиниться моторошне знищення міст і сіл» (Царице Неба 5 червня 2022). Війна, у дійсності, ніколи не є на боці людини, хто починає війну, той «не має перед очима конкретне життя людей, але ставить понад усе часткові інтереси та владу. Він ввіряється диявольській і збоченій логіці зброї, що є найвіддаленішою від Божої волі. Він віддаляється від простих людей, які хочуть миру і які в кожному конфлікті є справжньою жертвою, що платить особисту ціну за безумства війни» (Ангел Господній 27 лютого 2022).

Переговори та спільне добро

На думку Папи, кожна криза може перетворитися в шанс, і також ситуація в Україні ще може «стати викликом для мудрих державних мужів, спроможних в діалозі будувати кращий світ для нових поколінь. З Божою допомогою це завжди є можливим! Але потрібно перейти від стратегій політичного, економічного та військового впливу до глобального проекту миру: ні світові, поділеному між силами впливу, які конфліктують; так світові, об’єднаному між народами і цивілізаціями, які шанують одні одних» (Ангел Господній 3 липня 2022).

Поряд із жертвами

Постійними є заклики сприяти безпечним гуманітарним коридорам та надавати допомогу багатостраждальному народові, що потерпає від бомбардувань, тим, хто лише три тисячі кілометрів від Риму «переживає мучеництво» та втікає від насильства, особливо, дітям і похилим віком, невинним жертвам гордості та егоїзму. З такою ж постіністю Папа складає подяку численним людям доброї волі, які від першої миті відчинили двері своїх домівок біженцям, в яких присутній Христос. «Не втомлюймося великодушно приймати так, як це вже робиться: не лише тепер, під час надзвичайного стану, але й наступними тижнями та місяцями. Не забуваймо про цих жінок і цих дітей, які з часом – без роботи, далеко від своїх чоловіків – можуть стати жертвами суспільних "стерв'ятників". Захистімо їх, будь ласка» (Ангел Господній 20 березня 2022), – закликав він.

На служінні миру

Надія, тривога та стурбованість – це почуття, які Папа від минулого лютого поділяє з кожною людиною. І це ніколи не був лише співчутливий та сповнений емпатії погляд глядача: від першої хвилини він ставав близьким з кожним, хто кожного дня ризикує стати жертвою жорстокості війни та пробував кожну дорогу, щоб достукатися до серця того, хто ще може змінити курс. Він відразу здійснив візит до російського посла при Святому Престолі, провадив телефонні розмови з Президентом Зеленським, неодноразово дякував журналістам, які ризикують своїм життям, щоб гарантувати право на інформацію; як знак надії, з прихильністю привітав і підтримав відправку з українських портів перших кораблів, завантажених зерновими.

Ця турбота також виразилася в дієвих зусиллях Святого Престолу на служінні мирові, через поїздки в Україну кардиналів Краєвського та Черні, Папського Елимозинарія та Префекта Дикастерії Служіння цілісному людському розвиткові в березні, а в травні – архиєпископа Пола Річарда Ґаллаґера, Секретаря у справах стосунків з державами. Єпископ Риму також ніколи не приховував, що має бажання «відчинити двері», відвідати залучених у конфлікт, щоби «послужити справі миру».


Паломництво Святими місцями