Тижневий огляд: Папа і Апостольський Престіл (29.02 – 06.03)
  • Срд, 09/03/2016 - 00:27

У понеділок, 29 лютого, Святіший Отець Франциск зустрівся із карабінерами, які обслуговують район Ватикану у Римі. Папа Франциск подякував їм за "ефективну співпрацю" з компетентними органами Святійшого Престолу, щоби забезпечити "гладкий хід" Святого року, і підкреслив їх терпіння і професіоналізм у роботі з паломниками і туристами, багато з яких є літніми людьми.

Подібно до того, як кров мучеників на світанку християнства стала засівом Церкви, так сьогодні кров численних мучеників, приналежних до різних конфесій, стає засівом єдності. Думками про це поділився Папа Франциск, приймаючи у понеділок Главу Ефіопської Православної Церкви Абуну Матіаса І.

У Римо-католицькій церкві уже триває Великий піст. Проповідуючи у вівторок на ранковій Літургії, Папа Франциск побажав, щоб час Великого Посту «приготував наше серце» до Божого прощення. І ми, так само як і Він, повинні прощати провини інших, «забуваючи» про них. «Коли Господь прощає, Його прощення є настільки великим, що Він наче б ‘забув’ про наш гріх. Ми ж, навпаки, розпускаємо плітки про те, хто що зробив і чим провинився – і так протягом усієї історії, від найдавніших часів до сучасності. Чому ж воно так? Бо не маємо милосердного серця.»

"Казками" назвав кардинал Герхард Людвіг Мюллер міркування, що у нього немає хороших відносин з Папою. В інтерв'ю німецькій газеті "Kölner Stadt-Anzeiger" префект Конгрегації віровчення сказав, що Франциск не є представником теологіі визволення; він, перш за все, пастир. Говорячи про програму ватиканських реформ один з керівників Римської курії зазначив, що це не якась революційна новинка, але продовження лінії попередників Франциска.

«Церкві потрібні серця, відкриті на Боже милосердя», – наголосив Папа Франциск під час загальної аудієнції у середу 2 березня. Продовжуючи тему катехизи про милосердя в Святому Писанні, Святіший Отець зосередив увагу на першому розділі книги пророка Ісаї, в якому Бог представлений як батько родини, що любить Своїх дітей, піклується ними, пробачає їм, виховує, коли вони грішать, докоряє та заохочує зростати у доброму. Господь Бог прощає Своєму народові, дає благодать, не  ставиться до нас, згідно з нашими гріхами, не відрікається Своїх дітей, але їх спасає, завжди залишаючи відчиненими двері надії.

Центральна статистична служба Святого Престолу видала щорічники "Annuario Pontificio" на 2016 рік і "Annuarium Statisticum Ecclesiae" за 2015 р.

Лише тоді, коли серце є відкритим, воно здатне прийняти Боже милосердя. Такою була головна думка Папа Франциска під час проповіді на ранішній Службі Божій у резиденції «Дім Святої Марти» у Ватикані у четвер, 3 березня. Проповідник серед іншого наголосив на тому, що невірність Божого народу може бути переможена лише після визнання себе грішниками, розпочавши шлях навернення.

У Римі від 29 лютого до 4 березня походив ХХVII Курсу для сповідників, організованого Апостольською Пенітенціарією. «Мені дуже приємно зустрітись із вами протягом Великого Посту цього Ювілейного Року Милосердя, з нагоди щорічного Курсу про сповідництво», - звернувся до присутніх Папа. Папа вказав на те, що у людському житті є «надійна дорога» милосердя та прощення, яка провадить від можливості до дійсності, від надії до певності. Цією дорогою є сам Ісус Христос, Який має владу на землі прощати гріхи (пор. Лк. 5, 24) і Який передав цю місію Своїй Церкві. 

Святіший Отець прийняв на приватній аудієнції пріора екуменічної спільноти Тезе. Відвідини брата Алоїса у Ватикані мають вже постійну щорічну традицію. Як він розповів в інтерв'ю Радіо Ватикану, атмосфера зустрічі була дуже радісна, хоча теми, яких торкалися, були дуже серйозні.

У Церкві вже незабаром буде проголошено двох нових святих та двох блаженних. У четвер Папа Франциск прийняв на аудієнції кардинала Анджело Амато, Префекта Конгрегації в справах святих, затвердивши декрети про визнання чуд та геройськості чеснот іспанського єпископа Мануеля Ґонсареса Ґарсії, французької містички-кармелітки Єлизавети від Пресвятої Тройці, французького монаха-кармеліта Марі-Ежен від Дитяти Ісуса та аргентинської черниці Марії Антонії від Святого Йосифа.

Нова версія мобільної аплікації «Click to Pray» 4 березня цього року офіційно представлена у Ватикані, як результат спецпроекту з нагоди Надзвичайного Ювілею. Йдеться про аплікацію, яка своїм власникам протягом дня нагадує специфічні молитовні намірення Святішого Отця.

Папа Франциск зустрівся із учасниками ХХІІ Пленарної асамблеї Папської Академії «За життя», яка від 3 до 5 березня 2016 р. відбувалась у Ватикані на тему: «Чесноти в етиці людського життя». Звертаючись до учасників асамблеї Святіший Отець зазначив, що говорити про чесноти означає стверджувати, що вибір на користь добра «заанґажовує цілу особу», вимагаючи «викорінювати із серця нечесні бажання і щиро шукати добра».

Сьогодні, як ніколи раніше, пастирі покликані почути волання, іноді приховане, всіх тих, які прагнуть зустрічі з Богом. На це вказав Папа Франциск, коментуючи євангельську розповідь про зцілення сліпця Вартимея, прочитану під час покаянного богослуження в базиліці Святого Петра у Ватикані, що відбулося у п’ятницю, 4 березня, в рамках ініціативи «24 години для Господа». «Сліпота, – пояснив Папа, – довела його до бідності, до життя на околицях міста, залежачи в усьому від інших. Також і гріх має такі наслідки: він збіднює нас та ізолює. Це сліпота духа, яка заважає побачити суттєве, зосередити свій погляд на любові, що приносить життя, ведучи крок-за-кроком до зосередження на тому, що є поверховним, вчиняючи нас нечутливим до інших і до добра».

Звістка про вбивство монахинь та мешканців будинку престарілих шокувала весь світ. Не залишився байдужим також і Папа Франциск. Понтифік висловив свою духовну близькість їх родинам та всім постраждалим від цього акту безглуздого і диявольського насильства. Він молиться про те, щоб це безглузде масове вбивство пробудило совість, призвело до зміни серця і спричинило, аби усі сторони склали зброю і стали на шлях діалогу. В ім'я Бога, він закликає всі сторони в цьому конфлікті відмовитися від насильства і підтвердити свої зобов`язання щодо народу Ємену,

У суботу, 5 березня, Папа Франциск прийняв на аудієнції членів Постійного Синоду Української Греко-Католицької Церкви на чолі з Блаженнішим Святославом, Верховним Архиєпископом Києво-Галицьким. Як пояснив Глава УГКЦ, проведення засідань Постійного Синоду у Римі та зустріч зі Святішим Отцем були заплановані у контексті спогадування сумної річниці 70-річчя Львівського псевдособору 1946 року, щоб засвідчити єдність УГКЦ з Наступником святого Петра. Ширший коментар Блаженнішого про розмову з Папою можете прочитати за цим посиланням.

У відомій притчі про блудного сина та милосердного батька бачимо двох синів, але за словами Папи, там присутній також і третій. Хто? Пре це Святіший Отець розповів перед проказуванням молитви «Ангел Господній» у неділю, 6 березня, заохотивши слухачів цього дня перечитати 15 главу Євангелії від Луки, в якій знаходимо «три притчі милосердя»: про віднайдену вівцю, віднайдену драхму та блудного сина. Саме ця остання і стала темою його повчання. За словами Наступника святого Петра, на сторінках Євангелії бачимо характерні риси милосердного батька: це людина, яка «завжди готова прощати і без надії сподівається». «Так Бог діє щодо нас, – сказав Папа. – Він залишає нам свободу навіть помилятися, тому що створивши нас, Він обдарував нас великим даром свободи. І від нас залежить, чи ми добре його використаємо».

«Дорогі брати й сестри, висловлюю свою близькість Місіонеркам Милосердної Любові, які переживають велику скорботу, яка огорнула їх два дні тому з приводу вбивства чотирьох черниць у Адені (Ємен), де вони надавали допомогу похилим віком людям. Молюся за них і за інших загиблих під час теракту, та за їхні родини», – сказав Папа Франциск після проказування молитви «Ангел Господній».

Увечері, 6 березня, в Четверту неділю Великого Посту, в реколекційному центрі Отців Паулінів «Дім Божественного Учителя», що в містечку Аріччя, розташованому 30 кілометрів від Риму, розпочались реколекції для всієї Римської Курії, в яких бере участь також Святіший Отець Франциск.

Радимо ознайомитись:

Папські молитовні намірення на березень 2016

Думки Бенедикта XVI на 3-ю неділю Великого Посту

Програма Богослужінь Святішого Отця на березень і початок квітня

Щодо зустрічі Папи Франциска та членів Постійного Синоду УГКЦ:

Блаженніший Святослав: Папа розуміє українців і підтримує

Послання Папи Франциска до Блаженнішого Святослава Шевчука, Верховного Архиєпископа Києво-Галицького

Глава УГКЦ: «Папа зрозумів важливість постаті Митрополита Андрея для УГКЦ і України»

Звернення Постійного Синоду УГКЦ після зустрічі із Святішим Отцем Франциском