В Австрії поляки й українці молилися у меморіальному центрі «Концентраційний табір Маутхаузен»
  • Втр, 04/11/2014 - 09:40

Вже традиційно першого дня листопада каплиця меморіального центру «Концентраційний табір Маутхаузен», що в однойменному селі неподалік Лінцу, спільною молитвою примирення об’єднує два братні народи – український та польський. Саме тут, у цьому моторошному місці, де свої невинні життя віддали тисячі людей в роки Другої світової війни, вірні української громади УКГЦ в Австрії та польські вірні римо-католицької церкви вже вдруге зібралися на молитву прощення та вшанування загиблих.

Цьогорічна акція примирення була організована з ініціативи польської громади  у провінції Верхня Австрія на чолі з отцем Гебертом Сойкою, CR. Співорганізатором зустрічі виступила громада УГКЦ Лінцу, яку очолює генеральний вікарій для вірних візантійського обряду в Австрії, отець Юрій Коласа.

Для представників української громади цьогорічне богослужіння було особливим, бо згадували не лише про загиблих в часи останньої Світової війни, а й про сучасне, - нелегку ситуацію на сході України. Молитви лунали за героїв Небесної сотні та за всіх військових, які не шкодуючи себе віддали свої життя за Україну.

З проханням про постійну молитву за мир та спокій в домівках України до вірних звернувся отець Юрій Коласа. Натомість настоятель польської громади отець Геберт Сойка у своїй проповіді наголосив про важливість такої спільної зустрічі: «Надіюся, що ця акція не буде одноразовою, і пам’ять про загиблих в Маутхаузені  та всіх, хто постраждав у ті страшні часи, буде присутньою на довгі роки».

Опісля Літургії представники обох громад відвідали польський та український меморіали, де відправили панахиди й пом’янули хвилиною мовчання загиблих героїв. До спільного покладання квітів і свічок долучилися і представники посольств України та Польщі. Свою промову представник Українського посольства в Австрії, Сергій Маліновський розпочав з подяки польським колегам за ініціативу організації двосторонньої зустрічі та з впевненістю продовжив: «Так вже історично склалося, що наші два народи мають багато спільного як в історії, так і в культурі та мові. Однак раною в душах обох націй є ці трагічні події, які призвели до незчисленних жертв. Я впевнений, що будь-яке насилля чи війни не є методами вирішення конфліктних ситуацій між народами, а особливо якщо ці народи сусіди. І тепер це ми дуже добре розуміємо, бо в нашій країні гинуть ні в чому невинні люди».

Такої ж думки притримується і представник громади УГКЦ Зальцбургу, заступник голови Візантійського духовного центру в м. Зальцбург, диякон Джон Ревес: «Це місце, де кров десятки народів злилася в одну ріку. І це нас об’єднує. Ми приходимо сюди, щоб розділити наше горе, і не важливо, чи ми католики, чи православні, ми всі є християнами, об’єднаними однією історією страждань. Ми також знаємо, що відносини між українцями і поляками в ті часи були дуже складними, тож приходимо сюди, щоб помолитися і пробачити всі минулі образи. Ми несемо свічки, кладемо квіти до монументів і віримо, що такого більше не повториться».

Варто нагадати, що спільна тогорічна молитовна акція українців та поляків  була зумовлена закликом Ієрархів Української греко-католицької церкви та римо-католицької церкви Польщі у спільній декларації католицьких церков України та Польщі про прощення одне одного та примирення двох націй у неоднозначних питаннях щодо Волинської трагедії.

Сьогодні ж напруга навколо цього історичного факту послабилися. Особливо відчутно це тут, у Маутхаузені, де представники двох братніх народів вже другий рік поспіль складають Богу спільну молитву та  тиснуть одне одному руки в знак примирення. Вірний УГКЦ Лінцу Ярослав Куницький підтверджує цю тенденцію: «Бачимо, що зараз поляки та українці хочуть більше зустрічатися, починають між собою любитися. Раніше такого не було. Думаю, цей історичний момент об’єднує нас духовно. Ми всі є католиками і прагнемо до прощення».

Ольга Ситник

Довідка

Концентраційний табір у селі Маутхаузен був споруджений за дорученням командування СС у 1938 році. Близько 200 000 осіб були ув´язненими в цьому таборі. В період  між 1942 та 1945 роками більше як 100 000 осіб були страчені. Зусиллями посольства України в Австрії та Австрійського уряду у меморіальному центрі: «Концентраційний табір Маутхаузен»  було споруджено меморіал на згадку про закатованих там українців. Вже десятий рік поспіль,  першого листопада, українські греко-католицькі громади у західній Австрії спільно моляться за  жертв концтабору у Маутхаузен, поминаючи також слугу Божого Митрополита Андрея Шептицького та всіх українців які віддали своє життя за Україну.