Церква підтримує етичні та якісні наукові дослідження
  • Чтв, 11/04/2013 - 20:42
Церква підтримує етичні та якісні наукові дослідження

Від 11 до 13 квітня у Ватикані, в Синодальному залі, відбувається Міжнародна наукова конференція «Регенеративна медицина: фундаментальні зміні в науці та культурі». Захід відбувається за сприяння Папської Ради в справах культури та Фундації «Stem for Life» зі США, яка займається пропагуванням досліджень дорослих стовбурових клітин та їх застосування в медичній практиці.

Стовбурові клітини – це первинні клітини організму, здатні до самовідновлення або видозмінюватися в інші спеціалізовані клітини. В цьому криється їхній великий лікувальний потенціал. На сьогодні існує два шляхи походження стовбурових клітин – з людських ембріонів або з пуповинної крові та інших органів дорослого організму. У першому випадку – на ранніх стадіях розвитку людського ембріона, стовбурові клітини видаляють і переносять у хворий людський орган. З моральної точки зору цей метод неприйнятний, адже рятуючи життя однієї людини, вбивають іншу. Тому Церква спонукує науковців до якомога ефективнішого використання альтернативного джерела – пуповинної крові та інших органів дорослої людини.

Це вже другий такий захід. Метою першої зустрічі, яка відбувалася від 9 до 11 листопада 2011 р. за участю 350 вчених, політиків, представників релігій і освітньої та медичної галузей, було сприяти розумінню змін у сучасній культурі, формованій науками, зокрема, розвитком медицини. Учасники застановлялися над тим, який вплив можуть мати згадані дослідження на майбутнє людства та на роль наукових, управлінських та релігійних інституцій. Доповіді стосувалися трьох напрямків: клінічні застосування знань про стовбурові клітини з дорослих організмів, моральні принципи регенеративної медицини та культурні, суспільні й виховні наслідки.

Про те, чим займатиметься теперішня Міжнародна конференція, 9 квітня, під час брифінгу у Ватиканському прес-центрі, розповіли кардинал Джанфранко Равазі, Президент Папської Ради в справах культури, та о. Томаш Трафни, який очолює науковий департамент цієї Папської Ради, а також доктор Робін Сміт, Президент Фундації «Stem for Life».

За словами монсеньйора Трафного, теперішня зустріч є логічним продовженням попередньої. Якщо першу можна підсумувати трьома словами: зрозуміти – пізнати – вивчати, тобто, це було намагання зрозуміти, які наслідки для суспільства та культури можуть мати дослідження в сфері регенеративної медицини, то після неї стало зрозуміло, що слід зробити наступний крок, який можна окреслити словами: перекласти – формувати – знати. «Ми зауважили, – сказав о. Трафни, – що сучасна наука дедалі частіше виявляється замкненою та непроникною для неекспертів, а тому потребує перекладу, без якого стає важко, а навіть і неможливо, слідкувати за її розвитком». Доповідачам було поставлено завдання вчинити свої знання доступними для тих, хто не має наукової формації, а також започатковано формаційні програми з метою поширення здобутків першої конференції.

І сьогодні робиться наступний крок, який представник Папської Ради в справах культури знову підсумував трьома словами: впливати – підтримувати – співпрацювати. Відчувається необхідність робити культурний вплив на суспільство, вказуючи на найкращі моделі наукових досліджень, але треба, щоб вони були в гармонії з моральними цінностями захисту життя та гідності людини від її зачаття. «Однак, – зазначив монсеньйор Трафни, – ми усвідомлюємо, що на суспільство та культуру неможливо постійно впливати без постійної та далекоглядної підтримки з боку релігійних, суспільних та політичних лідерів, без спільноти підприємців та доброчинців, готових інвестувати у розвиток довготривалих проектів наукових, біоетичних та культурних досліджень. Врешті, ми переконані, що для того, аби могти робити значущий вплив на культуру, потрібно вміти подолати пересуди та антагонізми, розвиваючи логіку співпраці на різних рівнях. Ось чому ми відчуваємо покликання співпрацювати з найпрестижнішими професорами, дослідницькими центрами та університетами світу».

Джерело: Радіо Ватикан