Синод у Ватикані: заключні спостереження про пережитий досвід
  • Нед, 29/10/2023 - 14:12
Під час заключного брифінгу, присвяченого праці XVI Звичайної Асамблеї Синоду Єпископів, було проінформовано про деякі елементи синодальних засідань, що відзначались творенням простору для дії Святого Духа.

У Ватикані завершилася праця першої сесії XVI Звичайної Загальної Асамблеї Синоду Єпископів на тему «Задля синодальної Церкви: сопричастя, участь і місія». У суботу, 28 жовтня 2023 р., під час брифінгу, скликаного після заключного пленарного засідання, було підбито підсумки праці та представлено Підсумковий документ асамблеї. Серед ключових доповідачів були кардинали Маріо Ґрек і Жан-Клод Оллеріш, відповідно, Генеральний Секретар Синоду та Головний доповідач XVI Асамблеї, та спеціальний секретар о. Джакомо Коста, SJ.

Подяка за досягнутий досвід

Висловлюючи свою вдячність, кардинал Ґрек підкреслив аспект взаємності у слуханні іншого: «Я побачив, що більшість людей створили простір, щоб інший міг увійти в їхні серця». Таким чином, він подякував за те, що під час синодальних засідань вдалося створити простір для Святого Духа, нікого не виключаючи. У свою чергу, кардинал Оллеріш пригадав, що в перших днях Синоду деякі єпископи були незадоволені, але потім все змінилося, оскільки присутні «були глибоко зворушені тим, як ділилися досвідом». За словами Головного доповідача, пережитий досвід справді зробив всіх зібраних учнями Ісуса. «Я вірю, що люди повернуться з надією та безліччю ідей, і я з нетерпінням чекатиму зустрічі з ними наступного року», – зазначив він.

Один з двох спеціальних секретарів, о. Джакомо Коста, S.I., підкреслив, що «як Церква ми зробили конкретні кроки, ставши всі разом як одне Тіло у Святому Дусі. Це безумовно дар, – зазначив він, – для всієї Церкви, але також і для всього людства». Він також пригадав болісну атмосферу, у якій проходила праця Синоду, тобто поточні війни та історії учасників, які походили з цих країн, охоплених війною, що нікого не залишили байдужим.

Повага до думки кожного

Серед запитань, поставлених журналістами, деякі стосувалися результатів голосування з певних питань, таких як целібат чи роль жінки в Церкві. На думку доповідачів, ці теми охоплюють моменти, які потребують подальшого обговорення, оскільки під час синодальних засідань не було досягнуто повної згоди. У свою чергу, кардинал Оллеріш зауважив, що у змісті Підсумкового документу доцільніше зосередитися на тих пунктах, щодо яких є згода. «Ми – сім’я і повинні поважати кроки один одного. Ми йдемо разом. Це і є концепція синодальності», – підсумував кардинал Ґрек.

Інший аспект торкався методу духовної бесіди, що включала взаємне слухання. Відповідаючи на це запитання, о. Коста зазначив, що він був дуже вдалим, оскільки зміг зачепити важливі питання. Однак додав, що на наступних етапах синодального шляху може бути обраний інший метод саме тому, що йтиметься про іншу особливість спільної праці.