Єпископи РКЦ закликають до молитви за мир
  • Втр, 22/09/2015 - 10:57

Незабаром розпочнеться жовтень – місяць, протягом якого Католицька Церква по-особливому вшановує Пресвяту Діву Марію у молитві розарія. Розарій є однією із найбільш знаних і поширених молитов у нашій Церкві. Відома вона ще від Середньовіччя, хоча її корені сягають більш ранніх часів. Молитва розарія була затверджена у всій Церкві папою Пієм V 7 вересня 1569 р. Колись цю молитву ще називали Псалтирем Пресвятої Діви Марії, оскільки в неї входило 150 молитов «Радуйся, Маріє» – так само, як у Псалтирі є 150 псалмів.

16 жовтня 2002 р. у апостольському посланні «Rosarium Virginis Mariae» Папа Йоан Павло ІІ, запропонував ввести до розарія 5 нових таємниць, тобто зараз у Розарії вже 200 «Радуйся, Маріє». Розарій (латинською мовою звучить так само – rosarium) – це не просто механічне повторення молитов, а насамперед контемпляційна молитва, у якій потрібно роздумувати над спасенними тайнами з життя Христа і за посередництвом Його Матері просити про необхідні благодаті та дякувати за вже отримані.

Сьогодні чимало людей носять розарій. Часто він є лише символом, повішаним на руку чи на дзеркало автомобіля, а потрібно, щоб він став знаком внутрішньої переміни і особистого навернення. Зараз наша країна потребує миру – і, як вже показало нам життя, лише власними силами ми його не можемо осягнути. Проте для Господа немає нічого неможливого (Лк 1, 37). Потрібно лише щиро навернутися до Нього і всім своїм серцем довіритися Йому, бо Він – щит для всіх тих, хто на Нього покладає надію (Пс 18, 31). Потрібно молитися! А однією із найкращих і найефективніших молитов за мир є молитва на розарії, особливо спільна.

Історія знає багато випадків, коли молитва на розарії неодноразово рятувала Європу і світ від загибелі. У 1571 р. Османська імперія, яка тоді була на вершині своєї могутності, збудувала потужний флот і вирушила на завоювання Європи. Папа оголосив піст і закликав усіх вірних молитися на розарії за перемогу християн. Проте монархи багатьох країн не усвідомлювали масштабів небезпеки: на заклики Папи Пія V разом протистояти навалі магометан відгукнулися лише Іспанія, Мальтійський орден, Венеція та ще кілька невеликих італійських держав. Флоти християн і мусульман зіткнулися під Лепанто в Іонічному морі. Всього в бою під Лепанто були задіяні близько 500 кораблів і 100 тис. чоловік, причому турецькі сили мали перевагу. Але молитва на розарії врятувала Європу і християни отримали перемогу.

Особливим закликом до молитви на розарії були об’явлення Пресвятої Діви Марії в Фатімі. З 13 травня по 13 жовтня 1917 року Пресвята Діва Марія шість разів являлася у Фатімі (Португалія) трьом дітям: Люсії дос Сантос та Франциску і Жасінті Марто. Останнє об’явлення відбулося 13 жовтня в присутності 70 тисяч людей. Того ж дня Богородиця назвала себе «Пречистою Дівою розарія» і просила, щоб люди молилися на розарії про мир.

Відтоді неодноразово в історії, коли люди брали до рук розарій, траплялися чуда. Завдяки молитвам на розарії учасників австрійського руху «Покутного хрестового походу з розарієм за мир у світі» їхня вітчизна у 1955 р. отримала свободу від окупаційних військ. У 1986 р., коли філіппінський диктатор Фердинанд Маркос кинув війська проти власного народу, понад 2 мільйони філіппінців взяли в руки розарій – і армія перейшла на бік народу! Можна сказати, що завдяки розарію вижила Католицька Церква в Україні та в інших пострадянських країнах: не було священиків, не відправлялися Святі Меси, були закриті храми, але була витривала молитва на розарії. Розарій також став одним із символів нашого Майдану і Революції гідності…

Сьогодні Україна дуже потребує миру. Ми знаємо, що справжній мир може дати нашій країні лише Небесний Отець, але без нашого внутрішнього навернення, духовної переміни жодна молитва, жодна ініціатива не осягнуть своєї мети. Тому закликаємо всіх вірних Католицької Церкви – як римо-, так і греко-католиків – до істинного навернення і спільної молитви на розарії.

Приходьмо на жовтневі молебні до наших храмів та каплиць! Дорогі брати у священстві усердно моліться про мир разом зі своїми парафіянами. Також про молитву на розарії просимо богопосвячених осіб, особливо ченців і черниць зі споглядальних орденів.

Молімося спільно в наших домівках! Закликаємо наші християнські сім’ї о 21:00 годині збиратися разом і молитися на розарії хоча б один десяток, завершуючи його такою молитвою: «Пресвята Діво Маріє, Царице миру, випроси у Бога мир для України і для всього світу. Амінь.».

 

З пастирським благословенням

Архієпископ Мечислав Мокшицький

Митрополит Львівський

Голова Конференції Єпископату України

 

Львів, 19 вересня 2015 року

№ 33 / 2015