Англія та Уельс: сайт єпископату про «добру смерть»
  • Птн, 18/11/2016 - 09:27

«Мистецтво доброго вмирання», – сайт, присвячений темі «доброї смерті», нещодавно опублікувала в мережі Єпископська Конференція Англії та Уельсу. І мова, всупереч тому, як це може здаватися на перший погляд, йде не про евтаназію: цим словом, яке з грецької перекладається як «добра смерть», позначають вбивство чи самогубство хворих і немічних людей. Натомість, завданням ініціативи, започаткованої єпископатом «туманного Альбіону», є пояснювати, яким чином слід приготуватися до того, аби прожити в мирі останню подорож до завершення життя.

Спонукуваний відомим пізньосередньовічним манускриптом «Ars moriendi» (Мистецтво вмирання) сайт, доступний за посиланням www.artofdyingwell.org, присвячений таємниці доброї смерті згідно з християнською традицією в суспільстві, в якому ця тема перетворилася мало-що не в табу. Відвідувач знайде на ньому такі розділи, як «Втрата дорогої особи», «Опіка над вмираючим», «Як говорити про смерть», в яких можна почерпнути практичні й духовні поради, що супроводжуються справжніми життєвими історіями, почерпнутими з багатої католицької традиції.

«Тим, що я кожного дня бачу, працюючи поруч із пацієнтами на термінальній стадії життя, є страх незвіданого. Поступ в медицині спричинився до того, що до лікарень забирають навіть тих пацієнтів, для виживання яких вже нічого неможливо зробити. Як наслідок, вмирання майже завжди відбувається у лікарні, а решта суспільства вже й не знає, що таке смерть», – зазначила Кетрін Маннікс, експерт в ділянці паліативної опіки, що брала участь в приготуванні сайту.

Лікарка додала, що упорядники сайту зібрали найдавніші слова, якими завжди супроводжували людей на останньому етапі життя, і яких сьогодні вже майже ніхто не говорить, за винятком людей, що займаються паліативною опікою. Крім того, мова йде про цілком практичні поради, як от важливість говорити з рідними про те, де і як бажається вмерти.