Пленарна асамблея COMECE: виклики війни та загроза делегітимізації ЄС
  • Чтв, 18/04/2024 - 18:28
Відкриваючи весняну пленарну зустріч Комісії Єпископатів ЄС, її очільник вказав на загрози від поділів у Європейському Союзі перед обличчям викликів, пов’язаних з війною в Україні, а також перестеріг від спокуси делегітимізувати союз з огляду на рішення, несумісні з християнським баченням, заохочуючи навпаки, використовувати всі можливості для ділення з іншими спадком віри.

«Відчуваємо, що цей європейський світ, який є нашим, може зазнати немислимих потрясінь. Якою буде доля Європейського Союзу і всієї Європи, якщо ця війна проявить всі свої наслідки, які ми не можемо собі уявити?» – запитував архиєпископ Маріано Крочята, Голова Комісії Єпископатів Європейського Союзу (COMECE), відкриваючи в польському місті Ломжі весняну пленарну асамблею цього єпископського об’єднання, що триватиме від 17 до 19 квітня 2024 року.

Місце проведення було обрано не випадково. Асамблея проводиться в Польщі, відзначаючи 20-у річницю великого розширення Європейського Союзу, коли до нього ввійшли десять країн, переважно зі Східної Європи. «Повернення війни в Європу, – зауважив архиєпископ Крочята, – кидає тінь не тільки на цю рівновагу, але й на всі аспекти життя народів, які її населяють». І саме в цьому місці, за його словами, відчувається «близькість територій, на яких вже понад два роки тривають бойові дії внаслідок російської агресії проти України». «Ця картина, – додає він, – тільки ускладнюється і стає більш небезпечною через зіткнення між Ізраїлем і Палестиною на Близькому Сході, тим більше, що Іран також відкрито вступає в гру».

На думку очільника COMECE, «в багатополярному світі, який бачить зростання нових потуг», Європейський Союз, якщо буде розділений внутрішніми чварами і через це не здатний говорити єдиним сильним і рішучим голосом, може тільки «готуватися заплатити високу ціну маргіналізації, якщо не підпорядкування; за умови, що війна не піднесе нам набагато більш гірких сюрпризів».

Відстоювати християнське коріння, а не опускати руки

«Було б великою помилкою делегітимізувати Європейський Союз як такий, через те, що він не повністю поважає наше християнське бачення, оскільки кінець Союзу був би ще більшою зрадою, цього разу з нашого боку, історичного досягнення, яке увібрало в себе плід християнської традиції і можливість майбутнього для наших країн і наших Церков», – зазначив доповідач, посилаючись на останні рішення Європарламенту щодо аборту із пропозицією внести його до фундаментальних прав Хартії прав ЄС, а також на рішення, прийняте в справі міграції та надання притулку.

«Може виникнути спокуса, – зауважив архиєпископ Крочята, звертаючись до делегатів єпископських конференцій, – дистанціюватися від цього, охолодити нашу вдячність та ентузіазм, через певні рішення, які прямо суперечать нашому людському та релігійному сумлінню». За його словами, потрібно бути дуже уважними, в тому числі і з огляду на європейські вибори. Тому що, додає ієрарх, «якщо б не було більше Європейського Союзу, ми втратили б можливість бути почутими і впливати на динаміку всього континенту». «Дозволю собі сказати, що можливість сприяти кращому Європейському Союзу – це одна із можливостей, які залишилися, наскільки це в наших силах і можливостях передбачати, щоб дати можливість проголошувати, свідчити і жити християнською вірою також і в майбутньому, яке настане по всій Європі. Нехай же не забракне нам цього інтелекту віри та історії. Ще й тому, що це єдиний спосіб зберегти мир, безпеку і добробут у наших країнах і на нашому континенті», – наголосив він.