Папа до науковців: зрозуміти напрямок нового мислення
  • Чтв, 23/02/2023 - 15:43
У своїй промові до членів Товариства ім. Макса Планка, Святіший Отець закликає оцінити етичність дій та напрям розвитку т. зв. «гібридного мислення».

23 лютого 2023 р. Папа Франциск прийняв на аудієнції делегацію членів Товариства ім. Макса Планка, яке є німецькою дослідницькою установою, що здійснює фундаментальні дослідження у природничих і гуманітарних сферах науки. Зустрівшись, Святіший Отець з причини застуди, вручив їм у письмовій формі заздалегідь приготовану промову, зосереджену на кількох застереженнях у сфері сучасної науки.

Дотримуватись високих стандартів та етичних норм

На початку промови Папа Франциск закликає членів Товариства продовжувати підтримувати найвищі стандарти наукової чесності, щоб їхні дослідження залишалися вільними від невідповідних впливів політичного та економічного характеру. «Це неодмінна вимога на всіх етапах наукової роботи, від початкового етапу до поширення результатів та їх використання», – додає Святіший Отець. Він відзначає цінність прикладної науки, яка є суспільним благом, а її результати мають служити загальному благу.

 

У контексті розвитку штучного інтелекту Папа виокремлює т. зв. «гібридне мислення», яке є результатом гібридизації біологічного та небіологічного мислення «Фактично, слід враховувати, що злиття між когнітивними здібностями людини та обчислювальною потужністю машини суттєво змінило б вид homo sapiens» – зауважує Святіший Отець, вказуючи на необхідність зрозуміти напрямок, куди рухається поява цього нового мислення. У цьому сенсі він виділив концепцію трансгуманізму та неогуманістичного проекту, згідно яким не можна прийняти розрив між дією та інтелектом. «Коли здатність вирішувати проблеми відокремлена від необхідності чинити це осмислено, то при цьому скасовується умисність, а отже, – етичність дій. Я впевнений, що Товариство Макса Планка захоче зробити фундаментальний внесок у цій перспективі», – висловлює надію Папа Франциск.

Відповідальність як опіка над іншими

Святіший Отець також перестерігає від принципу «технічної» відповідальності, який відкидає моральне судження про добро і зло, «мовляв, діяльність, особливо великих організацій, повинна оцінюватися тільки в функціональних термінах, мовляв, усе, що є можливим, з огляду на це є етично дозволеним. Церква ніколи не зможе прийняти таку позицію, про трагічні наслідки якої ми вже маємо надто багато доказів», – зазначає Папа. Він додає, що сучасній культурі необхідно поставити в центрі поняття відповідальності як опіки над іншими, а не у сенсі простої звітності за здійснену роботу. «Тому що ви несете відповідальність не тільки за те, що робите, але також і, перш за все, за те, що ви не робите, навіть якщо можете це зробити», – підкреслює Святіший Отець.


Паломництво Святими місцями